Facebook Google+ Twitter

Projekt Teatralny w krakowskim Centrum Sztuki "Solvay"

Jeżeli nie wiesz jeszcze czym jest teatr, lub jeśli nie byłeś na żadnej współczesnej sztuce, to skorzystaj z okazji i wybierz się do Centrum Kultury Współczesnej "Solvay" . Po prostu przyjdź i obcuj ze sztuką.

Bohaterka w czasie rozmowy o pracę Fot.Damian KlamkaProjekt Przyjdź, zobacz teatr - nie tylko dla miłośników teatru to prezentacje najciekawszych spektakli teatralnych młodych teatrów należących do tzw. drugiego nurtu polskiej kultury teatralnej. Prezentowane będą sztuki młodych, polskich twórców teatralnych, podejmujących problemy bliskie każdemu człowiekowi. Do udziału w projekcie zaproszono trzy teatry, które pokażą swoje autorskie przedstawienia; są nimi: Teatr Widzenie (Lublin), Teatr Zakład Krawiecki (Wrocław), Teatr From Poland ( Częstrochowa).

"Alfabet"

Pierwsze spektakle już się odbyły. W listopadzie artyści z Lublina wystawili sztukę pt. "Alfabet", opowiadającą o twórcach teatralnych, którzy podejmują się realizacji spektaklu. Próby sceniczne stanowią dla nich także próby charakterów, stają się również bodźcem do przywoływania od dawna skrywanych fantazji i pragnień.

 

Scenariusz i reżyseria: Adam Bartoś

Występują: Joanna Dziaduszyńska, Adam Bartoś

 Agata przygotowuje swoje lalki Fot.Damian Klamka"AAA, pracy szukam, matkę oddam"

W piątek odbyło się drugie przedstawienie - "AAA, pracy szukam, matkę oddam". Spektakl autorstwa Danuty Łukasińskiej jest rodzajem satyry społecznej, z dozą, często czarnego, humoru uderzającej w myślenie o miłości rodzicielskiej. Opowiada historię młodej dziewczyny - Agaty, która postanawia się usamodzielnić. Próby zarabiania na swoje utrzymanie nie wychodzą jednak najlepiej. Agata nie ma stałej pracy, czasem tylko dorabia sobie, dając przedstawienia teatrzyku lalkowego. Takiego stanu rzeczy nie może zaakceptować jej matka, dlatego stara się pomóc córce, przysyłając coraz to nowe propozycje pracy. Oferty matki są jednak mocno dyskusyjne. Wysyła ją bowiem do podejrzanych lokali i agencji towarzyskich. Rozgniewana Agata postanawia nie rozmawiać z matką, a swe kontakty z nią ogranicza tylko do odsłuchiwania wiadomości z automatycznej sekretarki. Bohaterka poświęcająca cały wolny czas na tworzenie lalek i doskonalenie swego teatralnego warsztatu postanawia jednak udać sie do nocnego klubu, by zyskać nowe inspiracje do swojej twórczości. Ta wizyta zmieni jej dotychczasowe życie, i życie matki też.

 Spektakl jest pierwszym w Polsce połączeniem gry aktorskiej i komiksu. Obok akcji scenicznej Sprzedstawienie na scenie i w komiksie Fot.Damian Klamkawidzowie oglądają historię na komiksowych slajdach, które stanowią integralną część przedstawienia. Spektakl ten (wraz z dwoma innymi przedstawieniami tego teatru tj. „Żona” i „RoXXy Hot” ) wygrał międzynarodowy festiwal działań artystycznych i teatralnych w Tczewie „Zdarzenia” w 2005 roku. Sztuka cieszyła się też dużym powodzeniem podczas prezentacji polskiej sztuki niezależnej w Berlnie oraz na Festiwalu Młodej Sztuki w Salerno.


Agata Fot.Damian KlamkaReżyseria i miks muzyczny: Szymon Turkiewicz

Komiks: Michał Engelmajer

Obsada:

Agata: Magdalena Engelmajer

Matka (głos z offu): Irena Dudzińska

 „Butter – flay”

Dzisiaj odbędzie się już ostatnie przedstawienie projektu; przed krakowską publicznością wystąpią artyści częstochowskiego Teatr From Poland. Widzowie będą mieli okazję podglądać proces przygotowania sztuki teatralnej, uczestniczyć w kilku różnych wersjach tej samej sceny oraz śledzić emocje towarzyszące aktorom w czasie prób.

 

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski

Występują: Małgorzata Pikuła i Wojciech Kowalski

 


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.