Facebook Google+ Twitter

Projekt ustawy o parytetach w Sejmie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-23 14:33

Przedstawicielki Kongresu Kobiet złożyły 21 grudnia u Marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego, obywatelski projekt ustawy o parytetach, który od września podpisało ok. 120 tysięcy osób.

Projekt zapewnia kobietom i mężczyznom równy udział na listach wyborczych. Dla kobiet ma być zarezerwowana co najmniej połowa miejsc na listach wyborczych już w trakcie najbliższych wyborów samorządowych. Ustawa zmienia trzy ordynacje wyborcze - do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Zasada parytetu nie obejmie wyborów odbywających się w ordynacji większościowej - do Senatu i rad gmin poniżej 20 tys. mieszkańców.

Wymagany próg 100 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą został przekroczony i jak zaznaczył Bronisław Komorowski, trafi on w najbliższym czasie pod obrady Sejmu. Czy ustawowe regulacje w tej sprawie są słuszne? Argumentów zarówno za jak i przeciw można wyliczyć wiele.

Założenie jest takie by umożliwić łatwiejszy dostęp kobietom do polityki, bo jak twierdzą zwolennicy projektu ustawy - płeć piękna jest w tym przypadku dyskryminowana. Partiami politycznymi rządzą mężczyźni, a to władze partyjne decydują kogo, gdzie i z jakim numerem na liście wyborczej wystawić.

Kobiety mogą mieć utrudnione „dojście” do polityki, jednak czy sztywna regulacja, 50/50 na listach wyborczych to rozsądne rozwiązanie… Czy w Polsce, w rzeczywistości, zainteresowanych polityką, a konkretniej startem w wyborach, jest tyle samo kobiet co mężczyzn…

Kobiety startują w wyborach i odnoszą sukcesy. Jeśli przedstawicielki płci pięknej chcą więcej miejsc w sejmie, samorządzie to najlepszą okazją by to wyrazić są wybory, gdzie każdy może głosować na kogo chce. Nikt żadnej kobiecie nie zabrania głosowania na przedstawicielkę tej samej płci.

Samemu projektowi ustawy o parytetach mówię nie, ale jak najbardziej jestem za debatą poświęconą obecności kobiet w polityce. Zapraszam do udziału w ankiecie na paweldabrowski.pl: czy popierasz projekt ustawy o parytetach?

Autor: Paweł Dąbrowski
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie pawel-dabrowski.blogspot.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jako kobieta uważam, że parytety to nic innego jak wół do karety. O!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z jednej strony mamy WOLNE WYBORY- STARTUJE KTO CHCE I MY WYBIERAMY KOGO CHCEMY... Jak więc pogodzić to z parytetem, gdzie ODGÓRNIE PRZYDZIELA SIĘ MIEJSCA NA LISTACH? Jednak aby kogoś na liście umieścić-KOGOŚ INNEGO -MAJĄCEGO MOŻE WIĘKSZE POPARCIE TRZEBA USUNĄĆ BO JEST MĘŻCZYZNĄ! NIE DYSKRYMINUJĘ KOBIET, ALE JESTEM ZA ZDROWYM ROZSĄDKIEM...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.