Facebook Google+ Twitter

Projekt ustawy o parytetach w Sejmie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-23 14:33

Przedstawicielki Kongresu Kobiet złożyły 21 grudnia u Marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego, obywatelski projekt ustawy o parytetach, który od września podpisało ok. 120 tysięcy osób.

Projekt zapewnia kobietom i mężczyznom równy udział na listach wyborczych. Dla kobiet ma być zarezerwowana co najmniej połowa miejsc na listach wyborczych już w trakcie najbliższych wyborów samorządowych. Ustawa zmienia trzy ordynacje wyborcze - do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Zasada parytetu nie obejmie wyborów odbywających się w ordynacji większościowej - do Senatu i rad gmin poniżej 20 tys. mieszkańców.

Wymagany próg 100 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą został przekroczony i jak zaznaczył Bronisław Komorowski, trafi on w najbliższym czasie pod obrady Sejmu. Czy ustawowe regulacje w tej sprawie są słuszne? Argumentów zarówno za jak i przeciw można wyliczyć wiele.

Założenie jest takie by umożliwić łatwiejszy dostęp kobietom do polityki, bo jak twierdzą zwolennicy projektu ustawy - płeć piękna jest w tym przypadku dyskryminowana. Partiami politycznymi rządzą mężczyźni, a to władze partyjne decydują kogo, gdzie i z jakim numerem na liście wyborczej wystawić.

Kobiety mogą mieć utrudnione „dojście” do polityki, jednak czy sztywna regulacja, 50/50 na listach wyborczych to rozsądne rozwiązanie… Czy w Polsce, w rzeczywistości, zainteresowanych polityką, a konkretniej startem w wyborach, jest tyle samo kobiet co mężczyzn…

Kobiety startują w wyborach i odnoszą sukcesy. Jeśli przedstawicielki płci pięknej chcą więcej miejsc w sejmie, samorządzie to najlepszą okazją by to wyrazić są wybory, gdzie każdy może głosować na kogo chce. Nikt żadnej kobiecie nie zabrania głosowania na przedstawicielkę tej samej płci.

Samemu projektowi ustawy o parytetach mówię nie, ale jak najbardziej jestem za debatą poświęconą obecności kobiet w polityce. Zapraszam do udziału w ankiecie na paweldabrowski.pl: czy popierasz projekt ustawy o parytetach?

Autor: Paweł Dąbrowski
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie pawel-dabrowski.blogspot.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jako kobieta uważam, że parytety to nic innego jak wół do karety. O!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z jednej strony mamy WOLNE WYBORY- STARTUJE KTO CHCE I MY WYBIERAMY KOGO CHCEMY... Jak więc pogodzić to z parytetem, gdzie ODGÓRNIE PRZYDZIELA SIĘ MIEJSCA NA LISTACH? Jednak aby kogoś na liście umieścić-KOGOŚ INNEGO -MAJĄCEGO MOŻE WIĘKSZE POPARCIE TRZEBA USUNĄĆ BO JEST MĘŻCZYZNĄ! NIE DYSKRYMINUJĘ KOBIET, ALE JESTEM ZA ZDROWYM ROZSĄDKIEM...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.