Facebook Google+ Twitter

Projekt ustawy o zrzeszeniach. Organizacje pozarządowe mówią "nie!"

Współautorzy: Barbara Podgórska

Forsowany pośpiesznie senacki projekt ustawy o zrzeszeniach, która ma zastąpić obowiązujące prawo o stowarzyszeniach, wzbudza coraz większą niechęć trzeciego sektora. NGO-sy stawiają opór zakusom senatorów.

O niektórych zadziwiających, aby nie rzec dosadniej, pomysłach legislatorów, pisałem już kilka dni temu (Ustawa o zrzeszeniach. Senat szykuje niezły pasztet). Dziś następna odsłona.

Zdaniem wielu środowisk projekt ustawy o zrzeszeniach (druk 1028) ogranicza samorządność stowarzyszeń. Przepisy ustawy godzą w stabilność kompromisu społecznego w zakresie wolności zrzeszania się, naruszają zasadę ochrony praw nabytych i proporcjonalności obciążeń, a także mnożą biurokratyczne procedury.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Sieć SPLOT, Forum Darczyńców, Federacja Mazowia, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych wzywają do zapoznania się z zastrzeżeniami i do wyrażania sprzeciwu. Odzew już jest, i to liczny. Wystarczy kliknąć w link i się podpisać: konsultacje.ofop.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 18.02.2011 20:41

Taa..., wszelka władza ma pełne usta sloganów politycznie poprawnych, w tym społeczeństwa obywatelskiego i udziału organizacji pozarządowych w życiu społecznym, ale w rzeczywistości to są puste słowa. Konstytucyjna zasada pomocniczości to dla nich czarna magia - nie widzą biedactwa o co chodzi i... nie chcą widzieć. A społeczeństwo ma nie przeszkadzać im dzielić i rządzić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem oba artykuły. Bardzo ważne. Mam trochę inne zdanie: nie uważam mianowicie by stowarzyszenia jako instytucje pożytku społecznego mogły cokolwiek zataiać przed tymże społeczeństwem. I mam nadzieję, że tego nie czynią.
Intryguje mnie natomiast przyczyna dla której dokonuje się zmiany dotychczasowej ustawy. Ciekawi mnie też, jak się mają nowe propozycje do tych obowiązujących w Unii?
Domniemywam, że zmiany są przejawem bojaźni Państwa przed zbyt dużą rolą niezależnych organizacji. Coraz większa centralizacja, jak nas pęta, nie pogodzi się z dużym marginesem wolności i swobody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.