Facebook Google+ Twitter

Projekt ustawy podatkowej, czyli zmierzch świetności KGHMu

Planowane wprowadzenie projektu ustawy, o podatku od wydobycia niektórych kopalin, będzie miało daleko idące skutki znacznie obniżające atrakcyjność KGHMu jako inwestycji.

Projekt ustawy podatkowej niekorzystnej dla spółki KGHM ma zacząć obowiązywać od marca 2012 roku. O podatku wspomniał premier Donald Tusk w swoim expose, po którym kurs akcji spółki KGHM spadł gwałtownie aż o 15 proc. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jaki wpływ będzie miał nowy podatek na sytuację KGHMu? Krótko mówiąc - wprowadzenie podatku od wydobycia niektórych kopalin - miedzi i srebra - znacznie obniży atrakcyjność inwestycyjną spółki KGHM. Powodem takiego stanu rzeczy jest konstrukcja podatku, który łącznie z podatkiem dochodowym od osób prawnych zabierze od 50 proc. do nawet 75 proc. zysku netto spółki. Nie trudno nie odnieść wrażenia, że temu nowemu podatkowi bliżej jest do haraczu niż daniny publicznej.

Budowa podatku


Podmiotem opodatkowania nowym podatkiem będą wszystkie przedsiębiorstwa trudniące się w Polsce działalnością wydobywczą w zakresie górnictwa miedzi oraz srebra czyli KGHM. Jest to jedyna tego typu spółka działająca na polskim rynku. Przedmiotem opodatkowania jest oczywiście wydobycie miedzi oraz srebra. Najciekawsze dopiero jednak przed nami. Podstawą opodatkowania jest ilość miedzi zawartej w koncentracie miedziowym, a jeśli taki nie jest produkowany przez dany podmiot, to wielkość miedzi zawarta w wydobywanej rudzie. Kwota podatku ustalana jest w taki sposób, który pozwoli odprowadzić do budżetu Państwa znaczną część zysków KGHMu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.