Facebook Google+ Twitter

Projekt Victoria, czyli jak promować polskie zwycięstwa

Szykuje się kolejna polska superprodukcja. Tym razem producenci nie chcą ograniczać się do granic naszego kraju. Projekt ma mieć zasięg europejski, a być może nawet światowy. Czym tak naprawdę jest projekt Victoria?

Młode pokolenie Polaków coraz częściej porzuca charakterystyczne dla nas martyrologiczne podejście do historii. Chcemy cieszyć się i chwalić sukcesami, a nie jedynie rozpamiętywać cierpień, których doznał nasz naród. Żeby to jednak było możliwe, musimy dobrze poznać chwalebne karty historii Polski. Jedną z nich jest rok 1683 i wielka wygrana króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Stoczona wtedy walka, między światem chrześcijańskim a muzułmańskim, jest postrzegana jako ta, która zmieniła bieg historii. Zahamowała falę wdzierającego się w stary kontynent islamu i utrzymała jego dotychczasowy charakter. To wydarzenie stało się tematem przewodnim projektu Victoria.

Dlaczego projekt?


Scenariusz do filmu "Victoria" powstawał trzy lata. W trakcie zbierania dokumentacji autor scenariusza - Cezary Harasimowicz - wpadł na pomysł napisania książki. W ten sposób, po ok. 1,5 roku, ukazała się powieść o tym samym tytule, która po dwóch tygodniach sprzedaży trafiła na listę bestsellerów.
Jerzy Siemiginowski-Eleuter Portret Jana III Sobieskiego / Fot. Domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:SiemiginowskiJerzy.1693.PortretJanaIIISobieskiego.jpg
Poprzedzenie filmu pojawieniem się książki nie było przypadkowe. Jak przyznaje sam producent Mariusz Białek, celem było zwiększenie oczekiwania na film, a także ożywienie dyskusji na forach internetowych. W ramach projektu Victoria została też stworzona strona internetowa www.victoria-film.com, na której można znaleźć aktualne informacje dotyczące projektu. Latem 2007 roku na antenie radiowej Trójki pojawiła się dźwiękowa adaptacja książki, z muzyką Krzesimira Dębskiego.

Będzie trochę historii


Ani film, ani książka, w założeniu nie są dziełami dokumentalnymi, mimo to Harasimowicz podkreśla wielką wagę, jaką w ich tworzeniu odegrała dokumentacja. Powieść opatrzona jest dwustronicową bibliografią, choć jak twierdzi autor, jest to tylko cześć zbiorów, z których korzystał. W projekcie pojawi się wiele faktów, ale jak przystało na superprodukcję, pojawią się też wątki szpiegowskie i miłosne. Marginalizowana rola królowej Marysieńki ma pełnić funkcję umiędzynarodowienia, pozwalając innym narodom na znalezienie własnego miejsca w opowiedzianej historii. Do uwiarygodnienia fabuły przyczynili sie również konsultanci historyczni, na czele z Radosławem Sikorą, autorem książek o tematyce historyczno-militarnej. Ogromne zainteresowanie projektem wyraziły środowiska bractw rycerskich. Mariusz Białek podkreśla, że ok. 2,5 tys. osób z tych środowisk zgłosiło chęć statystowania w filmie.

Czy pojawi się Mel?


Tuż po wydaniu książki, w mediach ukazały sie spekulacje na temat udziału w przedsięwzięciu amerykańskiego aktora Mela Gibsona. Producent potwierdził, że rozmowy z aktorem toczą się, ale póki co, nie chce mówić nic więcej. Prawdopodobnie aktorowi powierzona zostałaby rola króla Sobieskiego, choć główną postacią w filmie będzie, tak jak w powieści, królewski szpieg - Jerzy Franciszek Kulczycki. Postać ta, uważana jest za pierwszego oficera polskich służb specjalnych, którego portret wisi w pomieszczeniu spotkań komisji ds. służb specjalnych.

Cezary Harasimowicz pytany o to, co sprawiło mu największą trudność w pisaniu scenariusza i powieści, odpowiedział, że przede wszystkim złożenie wszystkich elementów w mechanizm, który w miarę nienagannie pracuje. Jak to bywa w filmach historycznych, ważna jest doskonała znajomość epoki oraz opracowanie wątków tak, aby zgadzały się czasowo, topograficznie, emocjonalnie, dramaturgicznie. Efekty pracy nad książką możemy ocenić już teraz. Pozostało nam czekać z nadzieją na ekranizację. Praca ma się rozpocząć w 2008 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

interesujące;-) czekamy z niecierpliwością;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie, moim zdaniem strona projektu jest naprawde bardzo fajnie zrobiona. Książkę przeczytałam i powiem szczerze, że jest niezła. Czekamy na film:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja sobie wszedłem na stronę projektu i jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem. Poza tym dobrze byłoby, żeby sobie zdano sprawę w Europie, że Turcja najpierw musi się ucywilizować, a potem ewentualnie wchodzić do UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądząc po ostatnich próbach trudno być w tej kwestii optymistą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy w końcu doczekamy się filmu o polskiej hhistorii, który podbije serca widzów na świecie??? Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawie się zapowiada

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.victoria-film.com/index_pl.html !!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.