Facebook Google+ Twitter

Projekt zmian w OFE. ZUS zasilą kolejne nasze pieniądze?

Wczoraj na biurko premiera trafiła propozycja zmian w OFE. Kierowana przez Jana Krzysztofa Bieleckiego Rada Gospodarcza przedstawiła projekt, o który spór trwa już kilka miesięcy.

creative commons 1.0-3.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:ZUS_%C5%81%C3%B3d%C5%BA.jpg&filetimestamp=20071111021037 / Fot. Cereal KillerDo funduszy ma trafić od 2 do 3 procent naszych pensji. Dotychczas było to 7,3 procent. Reszta gotówki będzie zasypywać dziurę w ZUS. Składka ta ma być zredukowana na stałe, do tej pory nie wiadomo było czy rząd tylko czasowo ją zawiesi lub obniży. Zabieg ma odsunąć widmo przekroczenia 55 procentowego progu ostrożnościowego w 2011 i 2012 roku.

Pieniądze które nie trafią do OFE zostaną w ZUS – Rada wycofała się z pomysłu wprowadzenia specjalnych obligacji emerytalnych, które miały dostać fundusze. Rząd rozważa wprowadzenie ulg w podatku PIT dla osób wpłacających dodatkowe pieniądze do OFE. Jak mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej jeden z członków rady, zapewni to stabilność finansów i zmotywuje ludzi do oszczędzania. Na propozycje Rady Gospodarczej musi zgodzić się cały rząd. W swoim opracowaniu z 20 grudnia pt. "Przegląd skutków reformy emerytalnej" krytykuje ona reformę emerytalną z 1999 roku. Pisze, że jej celem było ratowanie finasów państwa, a już niedługo nie byłoby z czego wypłacać emerytom wysokich, gwarantowanych świadczeń. Zdaniem prof. Krzysztofa Rybińskiego, rektora Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie, z którym rozmawiałem, rozpoczął się właśnie demontaż systemu emerytalnego w Polsce. Rząd stara się pieniędzmi z OFE zasypać dziurę budżetową.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, mówi Wiadomosciom24 że zmiany są bez znaczenia. Pieniądze które trafiają do ZUS przestają być naszymi pieniędzmi, których część zakład przekazuje do OFE. - System emerytalny jest skrajnie polityczny, bo jedną decyzją można było wcześniej dać przywilej OFE na wyłączność dysponowania tymi pieniędzmi, a inną dzisiaj zacząć ich tego pozbawiać. Gdyby te pieniądze przekazywane były przez obywateli do OFE na podstawie indywidualnej umowy cywilnoprawnej, wtedy rząd nie mógłby tak postąpić. Decyzja rządu tak naprawdę świadczy o dramatycznej sytuacji finansów publicznych. - mówi ekspert.

Jego zdaniem system emerytalny wymaga fundamentalnej zmiany, bo jest nieefektywny. - Jeżeli OFE są tak dobre dla obywateli to dlaczego są przymusowe? Mimo daleko posuniętej ingerencji i kontroli rządu wobec sektora bankowego, żaden z banków nie pobiera od nas 10 procent od naszych wpłaconych pieniędzy i nie inkasuje jak do niedawna było 7 proc. od ich wypłaty. Jak mówi, tak działają właśnie OFE, równie mocno poddane rządowej kontroli. - OFE nie mogą działać efektywnie jeżeli mają przywilej i monopol na dysponowanie naszymi pieniędzmi przeznaczonymi na emeryturę. Stąd zmiana systemu musi nastąpić w kierunku tzw. kanadyjskim. Każdy dostaje jednakową, niską emeryturę gwarantowaną przez rząd a tę właściwą wypracowuje sobie sam w dowolny sposób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 08.02.2012 17:42

OFE to był wymysł nowych pseudobiznesmenów!słowem jak tu szybko bezpiecznie zrobić kase i jeszce ustawowo beda nam koledzy napędzać klientów! sowem ..przekręt stulecia .. i diabeł by sie mogł uczyć!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
=sss=
  • =sss=
  • 23.12.2010 05:43

OFE TO NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT III RP I KTOŚ KIEDYŚ ZA TO POWINIEN STANĄĆ PRZED SĄDEM I STANIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dodo
  • dodo
  • 22.12.2010 21:44

Bardzo dorze niech Donald rąbie w tyłek swoich wyborców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń
Grant
  • Grant
  • 22.12.2010 19:25

NARESZCIE ODWAŻNA I ROZSĄDNA PROPOZYCJA, TERAZ JAK NAJSZYBCIEJ TRZEBA JĄ ZREALIZOWAĆ. Docelowo trzeba zabrać wszystkie pieniądze z PFE, całe to towarzystwo przegonić gdzie pieprz rośnie a uzyskane kwoty przeznaczyć na zmniejszenie zadłużenia państwa. Niech nawiedzeni lobbyści OFE nie opowiadają bzdur. Przy dobrej organizacji tego systemu emerytury z ZUS będą wyższe niż z tych złodziejskich OFE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
  • obywatel
  • 22.12.2010 18:24

Zlodzieje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie macie co krasc to dobieracie sie do pieniedzy ludzi. Jak tak dalej pojdzie to i ochrona nie pomoze. Przy takich elitach nie dziwi terror rewolucyjny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z opinią p. Andrzeja Sadowskiego - rząd zaczyna panikować, gdyż braknie pieniędzy, m.in. na emerytury (swoją drogą, nie braknie ich na podwyżkę poselskich diet). Jednak gdyby zdecydowano na wypłacanie niższych emerytur, niż to było obiecane przez państwo przed rozpoczęciem wpłacania składek, to by podważyło reputację III RP, zatem powinno się sprywatyzować (czyżby to właśnie miała w swoim programie PO?!) przynajmniej cześć państwowych spółek i posiadłości, by zasilić budżet i wypłacać emerytury odpowiedniej wysokości. Potem należałoby zlikwidować ZUS i przymus ubezpieczeń społecznych. Lecz to się nie stanie, przynajmniej nie przed jakimś poważniejszym kryzysem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.