Facebook Google+ Twitter

Prokop obraził katolików? Zbada to Rada Etyki Mediów

Rady Etyki Mediów zajmie się sprawą wypowiedzi dziennikarza Marcina Prokopa, z jednego z odcinków programu "Dzień Dobry TVN". - To jeden z wielu przypadków drwin z uczuć katolików, z jakimi mamy do czynienia w ostatnim czasie - komentuje występ dziennikarza Maciej Iłowiecki z Rady Etyki Mediów.

Marcin Prokop i Dorota Wellman / Fot. PolskapresseCałe zamieszanie dotyczy komentarza jaki padł podczas codziennego przeglądu prasy w "DD TVN". Kiedy Bartosz Węglarczyk przytoczył historię pastora anglikańskiego, który stwierdził że w przypadku skrajnego ubóstwa kradzież jest dopuszczalna, Prokop odparł: "Przecież od dawna w Kościele mówi się: bierzcie i jedzcie z tego wszyscy".

Sprawa wzbudziła zamieszanie. Wiceprzewodniczący Rady Etyki Mediów Maciej Iłowiecki tak skomentował całą sprawę: "W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że jakiś dureń sobie coś bezmyślnie chlapnął. Ale rzeczywiście widzowie mogą czuć się urażeni. Będę chciał, by po świętach rada zajęła się tą sprawą. To jeden z wielu przypadków drwin z uczuć katolików, z jakimi mamy do czynienia w ostatnim czasie".

Prokop, choć nie rozumiał o co całe zamieszanie, przeprosił za swoje słowa: "Jestem zaskoczony, to był oczywiście żart. Jeżeli kogoś te słowa uraziły, to przepraszam" - powiedział dziennikarz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Źródło: dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

hawus
  • hawus
  • 19.03.2011 02:55

Teraz ludzie zaczynaja obrazac sie o wszystko na siebie. Komisja Etyki zajmuje sie zartem Prokopa (...) takie i inne drobne sprawy zajmuja czas ludzi ktorym placi sie duze pieniadze z kieszeni podatnikow. Jezeli Rada Etyki Mediow ma sie takimi sprawami zajmowac - np. drobne zarty Prokopa - to proponuje zwolnic polowe kadry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żenadą jest wypowiedź Prokopa, reakcja Rady Etyki Mediów, komentarze pod artykułem a może jeszcze coś innego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Sławo, Pan Prokop ma takie wypowiedzi w swej naturze. Dlatego nie oglądam programów z tym panem. Czymś chce błysnąć, tylko mu to nie wychodzi. W tej akurat sytuacji jak można się obrazić a tym bardziej chrześcijanin ? Chrześcijanin zawsze przebacza.
Można tylko sobie pomyśleć: " choroba jakaś?" A ci od etyki zawsze szukają dziury w całym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2009 09:59

Dzielenie włosa na czworo dla samej radości dzielenia, albo raczej: poróżniania ludzi, bleeee....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram wypowiedź pana Kuby i dodam, że jest taki rodzaj ludzi,ktorzy mają odbiór nastawiony na jedną częstotliwośc. Determinuje ona nieustanne tropienie wroga, bez którego ich wiara nie wykazuje cech męczeńskich. A przecież "prawdziwy" katolik musi cierpieć za wiarę i nie do pomyslenia jest odpuszczenie bliźniemu, ktory głupio chlapnie jęzorem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Normalnie, analizując wypowiedź dosłownie, można się uśmiać i zapytać się jak ma się usprawiedliwienie kradzieży do słów "bierzcie i jedzcie":)??

Metafora co najmniej nietrafna. Może komisja etyki powinna przekazać sprawę komisji metafor i porównań?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozornie wydaje się, że Pan Prokop uraził chrześcijan (to zbiór osób znacznie szerszy niż katolików, którzy są przede wszystkim chrześcijanami - warto o tym zawsze pamiętać). Oczywiście, zapewne nie wiedział, co mówi, skąd może wiedzieć.

Jednakże słowa "bierzcie i jedźcie" można odczytać w znaczeniu, które wiąże się z kradzieżą. O tak!

Jeżeli chrześcijanin, tu przede wszystkim katolik z racji eucharystii i substancjalnej obecności Chrystusa pod postacią chleba i wina, po komunii świętej nie staje się lepszy, nie pracuje nad sobą, nie "niesie" Chrystusa ludziom, to można powiedzieć, że marnotrawi ciało i krew Chrystusa. Tym samy popełnia grzech świętokradztwa (stwierdzenie "grzech świętokradztwa" jest oczywiście normalnie zastrzeżony dla przyjmowania komunii św. w stanie grzechu śmiertelnego, tudzież ciężkiego (?)), zatem "kradnie", to co spożywa.

Innym słowy, Pan Prokop, z pewnością nieświadomie wypowiedział słowa, które może ktoś zasymiluje i pojmie jak należy. Poza tym, powyższa interpretacja, jak sam uważam, może się wydać naciągnięta, aczkolwiek tylko ze względu na użycie słowa kradzież

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cała ta nagonka jest żałosna. Niektórzy bardzo lubią się obrażać za swoje obrażone uczucia religijne. Ludziom inteligentnym i rozważnym to przysłowiowo powiewa ale pieniacze są wszędzie i tylko czekają aż ktoś obrazi ich uczucia religijne i będzie go można ukrzyżować. A telewizja katolicka nie jest, religia katolicka religią państwową nie jest. Ach ci "chrześcijanie" - wiecznie urażeni obrońcy moralności.

A najzabawniejsze jest to że nikt nie mówi o żadnej reakcji widzów. Bo chyba takowej nie było. Więc im chyba też powiewa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podniecanie się.

Ja Prokopa nie bronię (to nie jest tak czy siak człowiek z mojej bajki) tylko pytam czy etyką polską ma być etyka chrześcijańska? Byłbym przeciw. Nie chcę etyki chrześcijańskiej rugować ale nie jest jedyna w Polsce.

Inna rzecz, że nikt się jakoś nie czepia tego co powiedział ten pastor.

Ciekawa rzecz też jest taka. Chrześcijanom wolno brać sobie z całego świata różne rzeczy jak np. choinka i robić je swoimi. Niechrześcijanom nie wolno ponoć robić tak samo a już szczególnie nie wolno brać tego co chrześcijańskie i tego robić niechrześcijańskim w swoich oczach bo przecież nikt nie nakazuje chrześcijaninowi widzieć sprawy tak jak chce tego niechrześcijanin. Z drugiej strony tak to właśnie jest, że chrześcijanin nakazuje widzieć niechrześcijaninowi pewne sprawy tak jak on tego chce.

Tak więc na pytanie czy będzie ok odpowiadam wszystko jak zwykle zależy od punktu siedzenia :) Dla kogoś kto z niezrozumiałych powodów gejów nienawidzi to będzie ok. Po prostu różnych ludzi różne rzeczy obrażają tylko uczucia niektórych (np. niechrześcijan) nie są bronione prawnie (art. 196). To wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.