Facebook Google+ Twitter

Prokurator generalny zostanie po raz pierwszy wyłoniony w drodze konkursu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-05 07:08

Po raz pierwszy zwierzchnik prokuratorów zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Przed Krajową Radą Sądownictwa zaczynają się trzydniowe wysłuchania kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego.

W wyniku zmian ustawowych nastąpi oddzielenie funkcji prokuratora generalnego od fukcji ministra sprawiedliwości, co ma zapewnić prokuraturze apolityczność.

Wśród 16 kandydatów na prokuratora generalnego są prokuratorzy i sędziowie, między innymi dwaj byli wiceprokuratorzy generalni Kazimierz Olejnik i Jerzy Engelking oraz były wiceminister sprawiedliwości i były prokurator krajowy Marek Staszak.

Po wysłuchaniu wyszystkich Rada zarekomenduje dwie osoby prezydentowi, który ma dwa miesiące na wybór prokuratora generalnego. Nazwiska dwóch rekomendowanych kandydatów opinia publiczna pozna najwcześniej w czwartek - powiedział szef Rady sędzia Stanisław Dąbrowski.

Nowy prokurator generalny ma rozpocząć urzędowanie w kwietniu. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski ocenia oddzielenie funkcji szefa prokuratury od władzy wykonawczej jako zmianę fundamentalną: - Trudno nie zauważyć, że minister sprawiedliwości wybierany jest z klucza politycznego. Większość krajów europejskich po latach doświadczeń postanowiła oddzielić to stanowisko od funkcji prokuratora - dodał minister sprawiedliwości i ciągle jeszcze prokurator generalny.

Minister Kwatkowski dodaje, że naciskom ze strony zwierzchników na prokuratorów prowadzacych poszczególne śledztwa ma z kolei zapobiec inny zapis ustawowy. Jest to obowiązek przekazywania poleceń dotycząch śledztw na piśmie i dołączania do akt sprawy.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Stanisław Dąbrowski podkreślił, że niezależności prokuratury od władzy politycznej będzie sprzyjała kadencyjność pełnienia funkcji prokuratora generalnego. Będzie on będzie wybierany na 6 lat, a następnie przejdzie w stan spoczynku bez możliwości ponownego wyboru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.