Facebook Google+ Twitter

Prokurator krajowy: Przepisy dotyczące podsłuchów są zbyt subiektywne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-20 08:27

Prokurator krajowy uważa, że przepisy dotyczące używania w Polsce podsłuchów są nazbyt subiektywne. Zdaniem Edwarda Zalewskiego, regulacje te powinny być spójne i jednoznaczne.

Zalewski wyjaśnił, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Prokurator jest zmuszony do podjęcia decyzji, nie wnikając w sam materiał operacyjny, opierając sie jedynie na wniosku służb. Według Edwarda Zalewskiego jest to bardzo trudne, gdyż jeśli prokurator nie zgodzi się na podsłuch, może uniemożliwić to wykrycie przestępstwa.

Prokurator krajowy dodał, że obecnie prowadzone są działania mające dokładnie ustalić, ile wniosków o założenie podłuchów wpływa do prokuratury i ile z nich jest rozpatrywanych negatywnie.

Odnosząc się do sprawy przetrzymywania przez ABW stenogramów z podsłuchów dziennikarzy Cezarego Gmyza i Bogdana Rymanowskiego, Edward Zalewski zaznaczył, że to nie oni byli podsłuchiwani. Jak podkreślił, podsłuchiwano podejrzanego Wojciecha Sumlińskiego, a to, czy rozmowy dziennikarzy z nim miały prywatny charakter, zostanie dopiero wyjaśnione. Dodał, że nie zna jeszcze treści stenogramów.

Wczoraj prokurator krajowy Edward Zalewski postanowił, że śledztwo w sprawie podsłuchów dziennikarzy będzie prowadzić jedna z prokuratur podległych Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.