Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10876 miejsce

Prokurator łapówkarz aresztowany

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-08-08 10:20

Lubelska Prokuratura Apelacyjna podejrzewa wrocławskiego prokuratora Zbigniewa Sz. o kilkanaście przestępstw – przyjmowanie łapówek, ujawnianie tajemnic, utrudnianie śledztw. Wczoraj po południu zatrzymali go policjanci z wydziału do walki z korupcją komendy wojewódzkiej. Prokurator Zbigniew Sz. jeszcze jesienią zapewniał, że podejrzenia w jego sprawie to bzdury.

Śledztwo w jego sprawie toczy się od przeszło roku. Od listopada czekano na uchylenie prokuratorskiego immunitetu Zbigniewa Sz. Ostateczna decyzja zapadła wczoraj w Sądzie Dyscyplinarnym w Warszawie. Zaraz potem policjanci zaczęli poszukiwać prokuratora, który zostanie doprowadzony na przesłuchanie do Lublina.
Główny dowód obciążający go to zeznania Wioletty P., podejrzanej o udział w oszustwach na dużą skalę. Opowiedziała o „współpracy” ze Zbigniewem Sz. Ciągnęła się ona od 1997 do 2006 roku.
Poznali się, kiedy pracował w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy. Kobieta była podejrzaną w dwóch sprawach. Umorzył je za łapówkę. Potem szybko awansował. Najpierw do prokuratury okręgowej, a potem apelacyjnej, gdzie pracował w wydziale do walki z gangami.
Jeśli wierzyć Wioletcie P., zatrzymany prokurator przez lata służył jej radą i pomocą. Ostrzegał, kiedy policja planowała przeszukania w jej domu. Prokurator – nawet jeśli sam nie prowadził jej spraw – dzwonił do kolegów i
wypytywał o szczegóły. To go zgubiło. Prokuratorzy pisali notatki służbowe i informowali swoich przełożonych.
Kiedy jesienią ubiegłego roku ujawniono, że w sprawie Zbigniewa Sz. wszczęto śledztwo, zapewniał, że zarzuty są wyssane z palca. Jednak sąd dyscyplinarny był innego zdania.

Inne Zarzuty i zatrzymania

Na podstawie zeznań Wioletty P. zarzuty popełnienia przestępstwa postawiono też kilku znanym wrocławskim adwokatom. Obciążyła też sędziego jednego z dolnośląskich sądów okręgowych i samorządowca. Od czerwca aresztowany jest prokurator Stanisław O., podejrzany o wypuszczenie za łapówkę gangstera. Podobne kłopoty ma jeszcze dwóch prokuratorów.

Morze korupcji

Rozmowa z Robertem Hernandem, prokuratorem apelacyjnym z Wrocławia

• Sąd dyscyplinarny uchylił immunitet prokuratorowi prokuratury apelacyjnej podejrzewanemu o korupcję.
– On już nie pracuje u nas. Od kilku miesięcy jest zawieszony. Prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

• Ale to nie wszystko. Inny wrocławski prokurator od kilku tygodni jest już aresztowany. Na rozpoznanie wniosków czekają sprawy dwóch kolejnych. Skąd we Wrocławiu tak dużo spraw korupcyjnych?
– To po prostu efekt prowadzonych śledztw.

• Ale w jednym czasie prowadzonych jest kilka śledztw dotyczących skorumpowanych prokuratorów. Skąd takie zjawisko? Może problem tkwi w złym zarządzaniu, nadzorze czy doborze pracowników?
– Nie będę się silił na jakąś ogólną ocenę. Dobrze, że śledztwa są prowadzone i te przypadki ujawniane.

• Czy sprawy, o których wiemy, to już wszystko, czy zostaniemy zaskoczeni kolejnymi
rewelacjami dotyczącymi funkcjonariuszy dolnośląskich prokuratur?
– Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Marcin Rybak  / Fot. Paweł Relikowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Franz Kafka
  • Franz Kafka
  • 30.09.2010 19:20

Pani prokurator Renata Sobczyk – Miegoć zrobiła mi w zeszłym roku sprawę karną o szkodę bardzo dużej wartości jaką rzekomo wyrządziłem w Warszawie na Woli . Mówiłem Jaśnie Pani prokurator że nie mam z tym nic wspólnego że oskarża niewinnego człowieka . Ona na to że to nie jej rola oczyszczać kogoś jeśli jest niewinny . Mówiła że podobno marnie jej płaci cytuje „zasrane państwo polskie” . Jak chce mieć umorzenie to muszę mieć 150 000 złotych dla niej. Jeśli nie mam to podobno mój problem. No niestety nie mam . Zarabiam poniżej średniej krajowej to skąd mam mieć? Ostrzegła mnie żebym rozmowę potraktował jako poufną bo wystąpi o większa karę dla mnie . Więc piszę o tym tutaj . Co mi innego pozostaje?
A Jeżeli Pani prokurator wynagrodzenie nie odpowiada to dlaczego nie zwolni się z tej pracy tylko za nasze pieniądze dodatkowo bierze sobie łapóweczki? Ponadto z tego co się zorientowałem Pani Sobczyk – Mięgoć współpracuje z gangiem i ma podobno romans z przystojnym mafioso........... Taki jest świat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.