Facebook Google+ Twitter

Prokurator prowadzący śledztwo ws. Nanghar Khel odwołany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-10 20:45

Warszawski sąd wojskowy zdecydował o zwrocie aktu oskarżenia w sprawie Nangar Khel do prokuratury - poinformowała TVP Info. Powodem są braki formalne. Akta sprawy dotarły do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie przedwczoraj.

Jednocześnie Karol Frankowski, prokurator prowadzący śledztwo w sprawie ostrzału wioski afgańskiej wioski przez polskich żołnierzy, został odwołany. Potwierdził to sam prokurator Frankowski w rozmowie z IAR. Naczelny Prokurator Wojskowy odwołał Frankowskiego z funkcji szefa wydziału Walki z Przestępczością Zorganizowaną Prokuratury Wojskowej w Poznaniu.

Sprawa polskich żołnierzy oskarżonych o zabójstwo afgańskich cywili jest bezprecedensowa. W ciągu ponad półrocznego śledztwa prokuratura zgromadziła 41 tomów akt. Podejrzani żołnierze przebywają na wolności. Prokuratura postawiła im zarzut zabójstwa ludności cywilnej. Jednego z komandosów oskarżyła o atak na niebroniony obiekt cywilny. Grozi im za to - odpowiednio - dożywocie i do 25 lat więzienia.

Wczoraj Naczelna Prokuratura Wojskowa w Warszawie przedstawiła szczegóły aktu oskarżenia w sprawie żołnierzy, którzy w sierpniu ubiegłego roku ostrzelali wioskę Nangar Khel w Afganistanie. Według ustaleń prokuratury, z rejonu ostrzelanej wioski nie padły żadne strzały w kierunku polskiego patrolu.

Mimo tego, jeden z dowódców polskiego patrolu wydał rozkaz ostrzelania Nangar Khel. Dwóch oficerów, którzy znaleźli się w rejonie ostrzału, próbowało zapobiec zdarzeniu. Dowódca plutonu bojowego C. odmówił wykonania rozkazu. W wyniku ostrzału zginęło sześciu mieszkańców wioski: jeden mężczyzna, troje dzieci i dwie kobiety, w tym jedna w ciąży.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.