Facebook Google+ Twitter

Prokuratorzy nie mogą być posłami. Rezygnacja z diety nie wystarczy

Prokuratura Generalna wydała opinię, zgodnie z którą posłowie Bogdan Święczkowski i Darusz Barski muszą zrzec się stanowiska prokuratora, jeżeli przyjmą mandat poselski.

 / Fot. PolskapresseRzecznik Prokuratury Generalnej, Mateusz Martyniuk poinformował, że prokurator w stanie spoczynku, jak i czynny, nie może łączyć funkcji z mandatem poselskim. Według rzecznika, taka opinia wynika z interpretacji art. 103 Konstytucji. Innymi słowy, jeżeli prokurator chce pełnić mandat posła, musi zrzec się funkcji.

Bogdan Święczkowski i Darusz Barski postanowili zrezygnować z uposażenia poselskiego. Świeżo wybrani posłowie PiS twierdzą, że zapis dotyczy tylko czynnych prokuratorów, w innym wypadku pozbawiałby każdą osobę pełniącą tę funkcję przywilejów emerytalnych. Parlamentarzyści przywołują również uchwałę Krajowej Radu Prokuratury z września tego roku, która precyzuje, że regulacje odnoszą się tylko do czynnych prokuratorów.

Mateusz Martyniuk stwierdził, że Prokurator Generalny dostrzega niespójność prawa i będzie sprawę podnosił podczas prac na nowelizacją ustawy.



Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

olek kan
  • olek kan
  • 06.11.2011 18:52

Jas fasola rusz tym muzgiem zanim cos napiszesz.Tylko tych dwoch widzisz?A Zelichowski z PSLu, sedzia w stanie spoczynku?A Dziewulski emerytowany oficer milicji?A prokuratorzy isedziowie w poprzednich kadencjach sejmu?Co? tego TVN ci nie powiedzial wiec tego nie ma ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś fasola
  • Jaś fasola
  • 06.11.2011 08:28

Tylko w polsce możliwe jest aby dwa mlode byki mieli takwysokie emerytury i pchali sie jeszcze do sejmu.Matki z dziećmi nie mają co do gara włożyć a takim gnojom daje się pieniądze za darmo.Do roboty ich wysłać najlepiej do łopaty to ten gruby trochę by schudł.Dobrze zrobił marszałek że wywalił tych kombinatorów z sejmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
za
  • za
  • 28.10.2011 01:13

/

,

TOTALNE FIASKO.KOMPROMITACJA? CELOWE MATACZENIE w niektórych pseudo-mediach? PO,prokuratura,marzszałek ŁAMIE KONSTYTUCJĘ? - jak można WYDAĆ przez prokuraturę PISMO , że prokurator w stanie spoczynku(na emeryturze) może WYKONYWAĆ mandat posła(BYĆ POSŁEM) bez ZRZEKANIA się : PRAW do EMERYTURY i pobierania wynagrodzenia z tytułu emerytury , a gdy kilkadziesiąt tysięcy LUDZI WYBRAŁO ich na posła w WYBORACH do sejmu to prokuratura ZMIENIŁA ZDANIE i DOMAGA się ZRZECZENIA NABYTEGO PRAWNIE PRAWA do EMERYTURY ? TO działanie POLITYCZNE,a nie MERYTORYCZNE - ODBIERANIE NABYTYCH PRAW DO EMERYTURY .STWIERDZENIE ,że nie mogą teraz BYĆ POSŁAMI jest niezgodne z kontytucją (konstytucja mówi o prokuratorze,a nie prokuratorze w stanie spoczynku -to dwa różne STANOWISKA pod WZGLĘDEM PRAWNYM - to tak jakby PORÓWNYWAĆ dużego żywego KONIA z zabawką małego drewniannego KONIA na biegunach - każdy KOŃ jest inny :pierwszego KONIA można zaprząc do WOZU,a na drugiego KONIA może wykorzystać dziecko do zabawy -więc mówienie przez konstytucjonalistów,że każdy z tych prokuratorów jest męszczyzną jest TOTALNĄ GŁUPOTĄ- plotkują ludzie) -JAK MOŻNA DOMAGAĆ się od wybranego kandydata na POSŁA z REZYGNACJI NABYTYCH PRAW do emerytury? Zachowanie marszałka było ZBYT POCHOPNE- w 2 wcześniejszych kadencjach sejmu nie było to ŻADNĄ PRZESZKODĄ. Nawet zaproponowane DOBROWOLNE ZRZECZENIE się POBIERANIA WYNAGRODZENIA na OKRES kadecji sejmu NIC NIE DAŁO. - ludzie piszą -są łamane PODSTAWOWE NABYTE PRAWA EMERYTA(jak można domagać się od emeryta ODEBRANIA mu przyznanych PRAW do EMERYTURY?(nie mylić prawa z wynagrodzeniem) -czy to anarchia?,czy TOTALITARYZM???? ,czy "WOJNA POLITYCZNA" z PIS-em? Co na to prezydent? Schetyna złamał prawo wygaszając ich mandaty. TO bardzo mądrzy i o wysokich kwalifikacjach ludzie-takich osób powinno być w sejmie ZNACZNIE WIĘCEJ - mogliby BARDZO DUŻO ZROBIĆ dla DOBRA POLSKI -mają WYSOKIE KWALIFIKACJE ,DUŻO WOLNEGO CZASU jako MŁODZI EMERYCI w stanie spoczynku? Kalisz jak "zwykle" często się myli i nie ma racji...-ćpa?(awanturnik).Konstytucjonaliści są różnego zdania.Głosowaliście na OBIECANKI Tuska to teraz nie DZIWCIE się,że zostaliście "WYROLOWANI" przez rząd i samorząd. Kiedy się OPAMIĘTACIE?
/

Komentarz został ukrytyrozwiń
za
  • za
  • 28.10.2011 00:37

- -

TOTALNE FIASKO.KOMPROMITACJA? CELOWE MATACZENIE w niektórych pseudo-mediach? PO,prokuratura,marzszałek ŁAMIE KONSTYTUCJĘ? - jak można WYDAĆ przez prokuraturę PISMO , że prokurator w stanie spoczynku(na emeryturze) może WYKONYWAĆ mandat posła(BYĆ POSŁEM) bez ZRZEKANIA się : PRAW do EMERYTURY i pobierania wynagrodzenia z tytułu emerytury , a gdy kilkadziesiąt tysięcy LUDZI WYBRAŁO ich na posła w WYBORACH do sejmu to prokuratura ZMIENIŁA ZDANIE i DOMAGA się ZRZECZENIA NABYTEGO PRAWNIE PRAWA do EMERYTURY ? TO działanie POLITYCZNE,a nie MERYTORYCZNE - ODBIERANIE NABYTYCH PRAW DO EMERYTURY .STWIERDZENIE ,że nie mogą teraz BYĆ POSŁAMI jest niezgodne z kontytucją (konstytucja mówi o prokuratorze,a nie prokuratorze w stanie spoczynku-to dwa różne STANOWISKA pod WZGLĘDEM PRAWNYM - to tak jakby PORÓWNYWAĆ ŻYWEGO konia z zabawką małego drewniannego KONIKA na biegunach) -JAK MOŻNA DOMAGAĆ się od wybranego kandydata na POSŁA z REZYGNACJI NABYTYCH PRAW do emerytury? Zachowanie marszałka było ZBYT POCHOPNE- w 2 wcześniejszych kadencjach sejmu nie było to ŻADNĄ PRZESZKODĄ. Nawet zaproponowane DOBROWOLNE ZRZECZENIE się POBIERANIA WYNAGRODZENIA na OKRES kadecji sejmu NIC NIE DAŁO. - ludzie piszą -są łamane PODSTAWOWE NABYTE PRAWA EMERYTA(jak można domagać się od emeryta ODEBRANIA mu przyznanych PRAW do EMERYTURY?(nie mylić prawa z wynagrodzeniem) -czy to anarchia?,czy TOTALITARYZM???? ,czy "WOJNA POLITYCZNA" z PIS-em? Co na to prezydent? Schetyna złamał prawo wygaszając ich mandaty. TO bardzo mądrzy i o wysokich kwalifikacjach ludzie-takich osób powinno być w sejmie ZNACZNIE WIĘCEJ - mogliby BARDZO DUŻO ZROBIĆ dla DOBRA POLSKI -mają WYSOKIE KWALIFIKACJE ,DUŻO WOLNEGO CZASU jako MŁODZI EMERYCI w stanie spoczynku? Kalisz jak "zwykle" często się myli i nie ma racji...-ćpa?(awanturnik).Konstytucjonaliści są różnego zdania.Głosowaliście na OBIECANKI Tuska to teraz nie DZIWCIE się,że zostaliście "WYROLOWANI" przez rząd i samorząd. Kiedy się OPAMIĘTACIE?

Komentarz został ukrytyrozwiń
AKa
  • AKa
  • 18.10.2011 12:17

Jasne jest że chodzi o wyeliminowanie posłów którzy za dużo wiedzą o mechanizmach III RP. Czy ktoś zadał sobie trud by przeczytać odpowiedni art. konstytucji? Cytuję: Art. 103 p.2 "Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego." Jasno wynika z niego że chodzi o czynną służbę! A może ktoś stwierdzi że w przypadku prokuratorów chodzi o stan spoczynku a tylko w przypadku żołnierzy o czynną służbę?! Kompletna bzdura... Bicie piany by tylko odwrócić uwagę obywateli od faktycznych problemów drożyzny i postępującego zawłaszczenia Państwa przez układ postokrągłostołowy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
k.s
  • k.s
  • 18.10.2011 11:06

Maże się okazać że- "nowelizacja ustawy"zezwoli na wypracowanie kilku emerytur.

Komentarz został ukrytyrozwiń
okłamany wyborca
  • okłamany wyborca
  • 18.10.2011 09:21

Opamiętajcie się kto przyznaje młodym chłopą w wieku czterdziestu paru lat tak wysoką emeryturę 14 000,- złotych netto. to jest chore ludzie przy władzy dbają tylko o swoje przywileje .Ci prokuratorzy powinni do osiągnięcia wieku emerytalnego doatawać 30% przyszłej emerytury.W dobie kryzysy tylko rządzącym posłom i ustawionym na intratnych posadkach ,byłym prezydentom też w dobie kryzysu podnieśli emerytury,To wstyd wobec pozostałej biedoty.Pazerni tylko ustawy pod ich przywileje rodzinki.Nik uczciwy do polityki nie idzie tylko nieroby i cwaniacy.Stare dziadki Niesiołowski,Kutz,Żelichowski ,Katarasińska te tetryki siedzą dla pieniędzy nic nie zrobią w sejmie,A młodzi mądrzy nie mogą się dostać do sejmu bo starcy i nieudolni są na miejscach biorących,nie ma demokracji .Zmienić ordynację ograniczyć ilość nierobów w sejmie i senacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
  • er
  • 18.10.2011 08:22

_._.._._ _...._._.._

Komentarz został ukrytyrozwiń
mirwojski
  • mirwojski
  • 18.10.2011 01:43

Wy o " mamonie" a chodzi o IMMUNITET !!! Ci panowie są dla prawa nietykalni z racji bycia prokuratorami ( dożywotnio !!!). Problem prawny jak przyznać immunitet( posłowi ) gdy ten posiada inny ??? Który jest ważniejszy ??? Czy sejm może wtedy pozbawić posła ( czy poseł może w sprawach prawnych zrezygnować) z immunitetu gdy prokurator jest dla prawa nietykalny i z tej nietykalności nikt nie może go " odwołać" ??? Nie widzicie "sztuczki"zastosowanej przez PiS ??? Co by się działo w sejmie gdy "działać" zaczną NIETYKALNI PONAD SPOŁECZEŃSTWEM IDIOTÓW ???

Komentarz został ukrytyrozwiń
sos
  • sos
  • 18.10.2011 01:13

_ jeden uczciwy człowiek w Pobolszewi?-plotkują studenci -NIE BYŁO NACISKÓW-czego się BOJĄ KOMISJE -PRAWDY?-czemu nie udostępnią WSZYSTKICH DOKUMENTÓW społeczeństwu?-BOJĄ się PRAWDY????

Wg Tuska i Rostowskiego mieliśmy wejść w 2011 -ZAPEWNIALI i MYLILI SIĘ -tylko KACZYŃSKI TWIERDZIŁ ,że się MYLĄ,że to jest NIEREALNE ,że to tylko NIESPEŁNIONE OBIECANKI jak WSZYSTKIE POZOSTAŁE-jedynie najlepiej WYCHODZI IM POWIĘKSZANIE DŁUGU wzrosło w ciągu 4 lat DWUKROTNIE-ciekawe co będzie za 8 lat rządów Tuska????

mówią i piszą : Panie Donku - to pan jest winien temu BAJZLOWI - bo już ROK temu trzeba było odwołać GRABARZA(nie tylko). Ten rok został ZMARNOWANY bo panował BAŁAGAN,NIERÓBSTWO,PRZEKRĘTY,KRADZIEŻE, MACHLOJKI,ROSŁA KORUPCJA, ... .Dość OBIJANIA i nieprzeprowadzania przez 4 lata REFORM potrzebnych w POLSCE,dość w tępie GEOMETRYCZNYM powiększania DŁUGU,a tym samym ZADŁUŻANIA POLAKÓW na przyszłe pokolenia!!! DO roboty !!! ZA co pobieracie tak wysokie pobory???WIĘKSZOŚC ministrów "NIEUDACZNIKÓW" do WYMIANY. plotkują studenci -ĆPA? -to DINOZAURY PRL-u:Kalisz,Miler,Krasoń, ... robili złą KAMPANIĘ SLD-powinni być ROZLICZENI ,a może WYRZUCENI z SLD.Robią oni więcej ZŁA niż POŻYTKU.A BŁAZEN KALOSZ CHE,aby go PROSIĆ o PRZYWÓDZTWO-CZY BŁAZENADA????-TO PEWNY GWÓŻDŻ do trumny SLD.Lepiej WYŚLIJCIE GO ZA GRANICĘ NA PARADY LIZBIJEK I PEDAŁÓW . TEN ZDRAJCA UKŁADAŁ SIĘ WCZEŚNIEJ z POligłupem.WYROLOWALI PIEKARSKĄ. PREGRALIŚCIE PAJACE bo zachciało wam się WŁADZY za wszelką CENĘ -nawet krytykując OPOZYCJĘ,a nie rząd. POMYLILIŚCIE GRZĘDY-FAŁSZYWE PRZYDUPASY mieliście bronić praw robotniczych,a wam się ZACHCIAŁO WALCZYĆ przeciwko ludziom podpisując potajemnie PAKT z BOGACZMI (przedsiębiorcami). Zapomnieliście o podstawowych HASŁACH LEWICY-zamiast być opozycją wobec rządu i BRONIĆ SŁABSZYCH ... , to tylko KRYTYKOWALIŚCIE OPOZYCJĘ ,zapomnieliście o podstawowych haśłach lewicowych,a myśleliście TYLKO jak się DORWAĆ DO KORYTA i STOŁKÓW!!!! SLD epoki Leszka Millera i Józefa Oleksego to była nic innego jak tylko zwykła banda łobuzów. Był to gang politycznych oportunistów, którym chodziło wyłącznie o władzę i pieniądze i którzy - w gruncie rzeczy - nie mieli żadnych poglądów - pisze Wielomski.(Rosati,...,Arłukowicz,...). Prof. Adam Wielomski w swoim wpisie nazywa Palikota "wcielonym Antychrystem" i wypowiada mu wojnę.i całej tej bandzie wyszłej z piekielnej czeluści. To już nie jest spór partyjny czy polityczny. To wojna o być lub nie być Katolicyzmu Rzymskiego...".CZY mają rację?-mówią i piszą : Nauczyciele głosowaliście na OBIECANKI Tuska to teraz nie DZIWCIE się,że zostaliście "WYROLOWANI" przez rząd i samorząd. Kiedy się OPAMIĘTACIE?, "Całkowicie się zgadzam i popieram wypowiedź prezesa ZNP Sławomira Broniarza, edukacja dzieci i młodzieży jest bodaj najważniejszym obowiązkiem państwa i nie nie wolno jej komercjalizować jak wywóz śmieci. Powtórzę nieudolnie słowa pewnego średniowiecznego twórcy - "taką będziemy mieć Polskę, jak młodzieży chowanie". Wzywam wspólobywateli do wyrażenia swojej opinii i czynnego protestu! ", "Tusk wszystko bedzie prywatyzował i niszczył taki dostał rozkaz z izraela.Ma dokonać nie tylko demontażu szkolnictwa ale również państwa Polskiego.Z Polski ma utworzyć drugi izrael."," Przemysł zniszczyli zabierają się do niszczenia szkół-protestuję."," Najlepiej sprywatyzować Tuska, rząd, Komorowskiego i wystawić na giełdę. " Czy prawda?-
ENRYK CZECHOWSKI 05.08.2011 07:52

Ocena: 20 9 Za PO też jest ustawianie różnych spraw dowody : sprawa przekrętu w Małopolskim Urz. Marsz. w większości
zarząd PO. Spfrawa przekretów w Małop. Org. Tur. Prezes i Zarząd PO. W zamian za ukrcenie tych przekrętów KWPol. otrzymała kilkaset milionów wsparcia. A sprawa Prokuratury, Sądów itp. kolejna maszynka ustawiaczy z PO.Mam na to dowody.