Facebook Google+ Twitter

Prokuratura: mieliśmy prawo zezwolić na publikację zdjęć

Na trzy zapisy w kodeksie postępowania karnego, wskazuje w rozmowie z Wiadomościami24.pl, Andrzej Sikora, szef Prokuratury Rejonowej w Chorzowie. Według niego pozwoliły one na wydanie zgody na publikację wizerunku kibiców, którzy brali w zamieszkach podczas "Wielkich Derbów Śląska".

Zdjęcie ilustracyjne, przed Derbami Śląska 2008 / Fot. PAPPierwszym z nich jest art. 297. § 1, pkt. 2, w którym czytamy, że celem postępowania przygotowawczego jest "wykrycie i w razie potrzeby ujęcie sprawcy". - To nadrzędny cel organów ścigania - zaznacza Sikora.

W sprawie zamieszek na Stadionie Śląskim toczy się postępowanie przygotowawcze. W jego toku przedstawiono już zarzuty kilku osobom. Z uwagi na niemożność ustalenia personaliów pozostałych sprawców zdarzenia, podjęto decyzję o publikacji zdjęć tych osób na stronach internetowych KWP w Katowicach. - Zdjęcia uczestników zdarzenia są częścią materiału dowodowego i dlatego na ich wykorzystanie wymagana jest zgoda prokuratury - mówi Wiadomościom24.pl Sikora. Podstawą jej wydania jest art. 156, § 5 kpk, w którym czytamy: "Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom".

Wreszcie, w grę wchodzi także zapis art. 74, § 3 kpk., w którym czytamy m.in. że: "w stosunku do osoby podejrzanej można dokonać czynności, o których mowa w art. 74 § 2 pkt. 1", w tym m.in.: "okazać go w celach rozpoznawczych innym osobom".

- To kwestia interpretacji przepisów kodeksu postępowania karnego - mówi Sikora. - Zdaję sobie sprawę, że te interpretacje mogą być różne - dodaje. Zaznacza jednak, że do tej pory nie otrzymał pisma od Rzecznika Praw Obywatelskich. Tak więc nie jest mu znana interpretacja prawna przezeń prezentowana.

Prokurator Sikora zdziwiony jest zainteresowaniem jakie wywołała ta publikacja zdjęć. Nie jest to bowiem pierwsza tego typu sytuacja - mówi. Jako przykład wskazuje sprawę zamieszek podczas spotkania Ruch - ŁKS, z 2004 roku. Wtedy także toczyło się postępowanie przygotowawcze wobec uczestników zdarzenia, a policja, za zgodą Prokuratury Rejonowej w Chorzowie, opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcia uczestników starć. Publikacja ta jednak, jak zauważa Sikora, nie budziła wówczas takich kontrowersji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.06.2009 22:57

Powinni im jeszcze pałami krzyżyki wystukać na czołach i tyłkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.