Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15110 miejsce

Prokuratura: Napisy.org nie łamią prawa autorskiego. Ale pozostaną zamknięte

W 2007 roku najpopularniejszy serwis z napisami do filmów został zamknięty. Dystrybutorzy twierdzili, że strona łamie ich prawa autorskie. Sprawa na kilka lat została zawieszona, aż wreszcie zapadł wyrok: administrator nie zapłaci kary. Śledztwo zostało umorzone. Czy to oznacza, że publikowanie w sieci napisów filmowych jest legalne?

Sonda

Czy prawo autorskie trzeba zmienić?

 / Fot. Wanted, Lorian, CC 3.0Prawo autorskie jest przestarzałe i nie przystaje do internetowej rzeczywistości. Czy publikowanie w internecie fragmentów utworów jest legalne? Wydaje się, że nie jest, gdyż to kradzież własności intelektualnej. Czytając wyrok, który zapadł ws. serwisu napisy.org, można mieć jednak wątpliwości.

Czytaj także: Czy po napisach.org przyszedł kres napisów.info?

W 2007 roku dystrybutorzy zgłosili policji, że serwis napisy.org łamie prawo autorskie. Rozpoczęło się śledztwo, strona została zamknięta. Tłumaczom filmów nie postawiono jednak zarzutów. Na kilka lat sprawa została zawieszona, aż wreszcie zapadł wyrok: administratorzy nie zapłacą kary, gdyż działali nieświadomie. Biegli stwierdzili, że tłumaczenie filmów ze słuchu nie narusza prawa autorskiego, a ponadto tłumacze nie otrzymywali za swą działalność żadnych korzyści finansowych. Sprawa została umorzona.

Tłumacze opublikowali list, w którym piszą o swojej miłości do kina. "Łączy nas jedno - bezgraniczna miłość do filmów. Opętani tą miłością staramy się ją od kilku lat pielęgnować w sposób należyty - mając w ręku kopię filmu (i nie ma tu znaczenia, legalną czy nie), wykonujemy własne, autorskie opracowania utworu. Powodów jest wiele, podobnie jak różnic, o których wspomnieliśmy przed chwilą. Przede wszystkim jest to nasze aktualne hobby" - czytamy na stronie gazeta.pl.

Czy prawo autorskie trzeba zmienić?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Grzegorzu, pytasz dlaczego ta strona pozostanie zamknięta? Wydaje mi się, że narusza interesy kogoś, kto jest równiejszy wobec prawa. A kogo? Chyba się nie dowiemy, bo wydaje mi się, że dziennikarstwa śledczego dzisiaj coraz mniej.

Twórcy serwisu piszą o "miłości", ale ta bywa czasem zabójcza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest kwestia polskich dystrybutorów. Decyzje na ten temat podejmuje zachodnie centrum dystrybucji i takie opóźnione premiery dotyczą sporej części krajów na świecie. W sumie to nie wiadomo czemu.
A wracając do sprawy napisy.org, to można by sobie pomyśleć że jeśli usłyszę kawałek filmu np w telewizji, zrozumiem co tam mówią, zapiszę na kartce i pokażę komuś na ulicy to automatycznie zostaję przestępcą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmiany zacząłbym od polityki polskich dystrybutorów filmów, dlaczego polskie 'premiery' maja miejsce kilka tygodni po światowych? To jest jakaś głupota, zanim polscy dystrybutorzy łaskawie puszczą film do kin, najczęściej już dawno jest dostępny do obejrzenia w internecie. Online nawet nie trzeba go ściągać. Nie rozumiem co za betony tam siedzą bez pomyślunku żadnego ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego ta strona pozostanie zamknięta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.