Facebook Google+ Twitter

Prokuratura odpowiada w sprawie więzień CIA: Materiał ściśle tajny

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała odpowiedź Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Na zadane pytania nie udzielono pełnych odpowiedzi z uwagi na "ściśle tajny" charakter materiału.

 / Fot. Łukasz Gdak/Poznań Nasze MiastoJak informuje na swojej stronie Helsińska Fundacja Praw Człowieka, sprawa domniemanych więzień CIA jest rozpatrywana na okoliczność zaistnienia przestępstwa z art. 231 § 1, tj. nadużycie władzy.

Wniosek HFPC datowany na 29 lutego 2012 r. doczekał się odpowiedzi prokuratora przed zakończeniem śledztwa, czyli stosunkowo szybko. Samo śledztwo zostało przedłużone do 11 sierpnia 2012 r. We wniosku zwrócono się o udostępnienie informacji ws. nazwiska prokuratora prowadzącego sprawę, sygnatury akt, kwalifikacji prawnej czynu, dnia, do którego śledztwo zostało przedłużone. Ponadto zapytywano o czynności wiążące się z pomocą prawną ze strony Stanów Zjednoczonych. Taki wniosek został przez prokuraturę przedłożony władzom amerykańskim w 2009 r.

Prokuratura udzieliła odpowiedzi, iż prokuratorem referentem w sprawie jest Katarzyna Płończyk, a do tej pory przesłuchano 62 osoby, zaś akta liczą sobie 20 tomów. Dość zdawkowa w formie odpowiedź prokuratury niesie z sobą uzasadnienie: "...uprzejmie informuję, iż nie mogę udzielić szerszej odpowiedzi na zadane pytania z uwagi na fakt, że zgromadzony w sprawie materiał jest niejawny, objęty klauzulą „ściśle tajne."

Ze swojej strony prokuratura wskazuje, iż udziela odpowiedzi w poszanowaniu prawa obywateli do informacji mimo, iż "udzielenie zawartych w niniejszym piśmie informacji nie nastąpiło w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. (...), gdyż "przepisy cytowanej ustawy nie mają zastosowania do postępowań przygotowawczych pozostających na biegu." Takiej odpowiedzi udzielił prokurator Artur Wrona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tyle gadania o łamaniu praw człowieka. A terroryści, to niby co robią z naszymi prawami? Ludzie maja konstytucyjne prawo do bezpieczeństwa. Ktoś podkłada bombę i śmieje sie nam w twarz, a my nie możemy nic zrobić, bo on ma swoje prawa-to słabości, i tak nie może być.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.