Facebook Google+ Twitter

Prokuratura w Chicago o konieczności ekstradycji Mazura

W dniu posiedzenia sądu federalnego w Chicago w sprawie ekstradycji Edwarda Mazura, miejscowa prokuratura skierowała memorandum do sądu, uzasadniające konieczność ekstradycji argumentami prawnymi i względami stosunków USA z Polską.

Z memorandum wynika przede wszystkim, że według amerykańskiego prawa, w celu ekstradycji wystarczy wykazać duże prawdopodobieństwo - a niekoniecznie pewność - popełnienia przestępstwa przez Mazura. W piśmie, rozdanym polskim dziennikarzom po rozprawie, przypomina się dowody przeciwko Mazurowi - głównie zeznania gangsterów, którzy powiedzieli, że polonijny biznesmen zlecił zabójstwo generała Marka Papały oferując za to 40 tysięcy dolarów -znane już z amerykańskiego wniosku ekstradycyjnegoudostępnionego opinii w zeszłym tygodniu. Zwraca się uwagę, że zeznania te potwierdzają się wzajemnie.

Memorandum podkreśla także, iż procesy o ekstradycję przestępców rządzą się innymi normami prawnymi, niż normalne procesy kryminalne. Ich celem jest wykazanie tylko, że istnieje prawdopodobieństwo, iż podejrzany, którego wydania domaga się inny kraj, popełnił przestępstwo, o jakie się go oskarża - a nie udowodnienie jego winy lub niewinności. W związku z tym - jak to formułuje pismo podpisane przez federalnego prokuratora w Chicago Patricka Fitzgeralda i powołujące się na kodeksy w USA oraz precedensowe orzeczenia sądów - "zbiegowi, którego ekstradycji się żąda, nie przysługują prawa przyznawane oskarżonym na procesach kryminalnych".

W szczególności, nie ma on na przykład prawa doprzesłuchania świadków, a jego "prawo do przedstawienia własnych dowodów jest mocno ograniczone". Podejrzany nie może przeczyć zebranym przeciw niemu dowodom, podważać ich wiarygodności, a może "jedynie wyjaśniać" fakty zawarte w tychdowodach. Reguły takie - czytamy w piśmie prokuratury - uzasadnia "waga międzynarodowych zobowiązań USA wynikających z traktatu o ekstradycji". "W przeciwnym razie proces ekstradycyjnyzamieniłby się w proces karny na pełną skalę, którym nie ma być" - stwierdza pismo cytujące w tym miejscu jedno z precedensowych orzeczeń.

Memorandum podkreśla poza tym, że procedury ekstradycyjne w USA "zdecydowanie nie przewidują przesłuchań świadków", natomiast - w odróżnieniu od normalnych procesów karnych - dopuszczają dowody oparte na pogłoskach.
Pismo konkluduje, że do ekstradycji w pełni wystarczają zeznania domniemanych wspólników Mazura z mafii, gdyż oznaczają one, że jest wysoce prawdopodobne, że popełnił on zarzucane muprzestępstwo.

Tomasz Zalewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.