Facebook Google+ Twitter

Prokuratura w Los Angeles: Lista prób zatrzymania Polańskiego jest długa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-29 07:50

Prokuratura okręgowa w Los Angeles odrzuca oskarżenia, że dopiero po 30 latach zaktywizowała się sprawie ekstradycji Romana Polańskiego. Rzeczniczka prokuratury Sandi Gibbons przedstawiła długą listę prób zatrzymania słynnego reżysera, podjętych przez ostatnich 31 lat.

„Dlaczego teraz, dlaczego po 31 latach" - pytają europejscy politycy i ludzie kultury. Niektórzy obrońcy Polańskiego sugerują, że doszło do jakichś tajnych porozumień pomiędzy USA a Szwajcarią albo, że chodziło o względy polityczne. „Nic podobnego. Polańskiego próbowaliśmy zatrzymać od 30 lat" - odpowiada prokuratura w Los Angeles przedstawiając długą listę działań zmierzających do aresztowania reżysera, który według amerykańskiego prawa jest zbiegiem.

Teczkę w sprawie ekstradycji założono Polańskiemu już w lutym 1978 roku. Trzy miesiące później wniosek o tymczasowe aresztowanie został wysłany do Anglii jednak Polański tam się nie pojawił. W 1986 prokuratorzy kontaktowali się w sprawie aresztowania reżysera z władzami Kanady. Dwa lata później z Niemcami, Danią, Szwecją i Brazylią. Polański jednak się tam nie pojawiał.

W 2005 roku prokuratura zdobyła informację, że Roman Polański wybiera się do Tajlandii i skierowała „czerwony alert" do Interpolu. Choć reżyser pojawił się w tym kraju, do aresztowania nie doszło. W 2007 roku nakaz aresztowania wysłano do Izraela. Kraj ten zażądał jednak dodatkowych dokumentów i zanim dotarły one do Tel-Awiwu, Polański zdążył wyjechać. 22 sierpnia tego roku o aresztowanie trafił do Szwajcarii. Pięć dni później Polański został zatrzymany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.09.2009 08:15

Ech, ta konsekwencja w działaniu...żeby tylko jeszcze w innych, bardziej poważnych sprawach!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.