Facebook Google+ Twitter

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragedii na Broad Peak

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragedii na Broad Peak. Według autora zawiadomienia organizatorzy źle przygotowali wyprawę, podczas której zginęli Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski.

Maciej Berbeka / Fot. Polski Himalaizm ZimowyJak informuje RMF FM, do krakowskiej prokuratury zawiadomienie złożyła osoba niezwiązana z rodzinami zmarłych himalaistów czy też Polskim Związkiem Alpinizmu.

Autor zawiadomienia napisał w mailu do prokuratury, że wyprawa na Broad Peak była źle przygotowana, przez co jej organizatorzy narazili himalaistów na bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia. Wszczęte przez prokuraturę postępowanie na razie nie dotyczy żadnej osoby.

Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski byli pierwszymi himalaistami, którzy zdobyli szczyt Broad Peak (8051 m n.p.m.) w zimie. Podczas zejścia do bazy grupa rozdzieliła się. Bieleckiemu i Małkowi udało się dotrzeć do namiotu, Kowalski zamarzł na grani na wysokości 7960 metrów, a Berberka prawdopodobnie wpadł do szczeliny na ścianie pod przełęczą. Ciała tego ostatniego nie odnaleziono.

Według raportu Polskiego Związku Alpinizmu wyprawa była dobrze przygotowana, a błędy i uchybienia pojawiły się dopiero podczas ataku szczytowego. Autorzy dokumentu skrytykowali przede wszystkim postawę Adama Bieleckiego oraz Artura Małka, którzy nie zaczekali na swoich towarzyszy i zeszli do bazy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.