Facebook Google+ Twitter

Prokuratura wyznaczyła karę dla Poczobuta za udział w zgromadzeniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-17 14:34

Polski dziennikarz Andrzej Poczobut musi zapłacić 523 tysiące rubli, czyli około 620 złotych grzywny. Sąd w Grodnie uznał go za winnego udziału w nielegalnym wiecu, za co grozi kara do 15 dni aresztu.

Według relacji świadków, sąd wziął pod uwagę jedynie zeznania milicjantów, odrzucając wersję przedstawianą przez Polaków uczestniczących w wydarzenia z 17 stycznia.

Tego dnia około 300 zwolenników Związku Polaków na Białorusi, kierowanego przez Andżelikę Borys, zebrało się pod Domem Polskim w Grodnie, w którym obecnie urzęduje szef popieranego przez białoruskie władze Związku Polaków Józef Łucznik.

Związkowcy z nieuznawanej przez białoruskie władze polonijnej organizacji przyszli tam na zaproszenie Józefa Łucznika, który deklarował chęć rozmów z Andżeliką Borys. Na miejscu okazało się, że Dom Polski jest otoczony przez milicję, a Polakom zarzucono nielegalne zgromadzenie się.

Kilka tygodni później grodzieńska prokuratura postawiła w stan oskarżenia trójkę działaczy związkowych: Andrzeja Poczobuta, Igora Bancera i Mieczysława Jaśkiewicza. Poczobut został ukarany grzywną, a dwaj pozostali czekają na wezwanie do sądu.

Dziś mija ostateczny termin wyznaczenia rozprawy. Igor Bancer powiedział, że wyrok dla niego i Jaśkiewicza może zapaść zaocznie i dowiedzą się o nim dopiero po fakcie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.