Facebook Google+ Twitter

Prokuratura zbada rządowe Embraery

Prokuratura zajmie się sprawą czarteru dwóch samolotów Embraer 175, które zostały wypożyczone przez polskie władze od PLL LOT na potrzeby transportu VIP-ów.

 / Fot. Foma, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish-Gov-Embraer-SP-LIG.jpgSerwis Altair.pl poinformował, że do prokuratury trafiło zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa, w związku z wyczarterowaniem dwóch samolotów Embraer 175 z pominięciem procesu przetargowego.

Zawiadomienie dotyczyć ma ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha oraz wiceministra Marcina Idzika. Ten ostatni upoważniony został przez ministra Klicha do podpisania z PLL LOT umowy o wyczarterowanie dwóch brazylijskich samolotów Embraer. W ten sposób mieli rzekomo złamać Ustawę o zamówieniach publicznych i jedną z dyrektyw Parlamentu Europejskiego oraz narazić budżet państwa na nieuzasadnione koszty transportu lotniczego polskich VIP-ów.

Wiceminister Marcin Idzik twierdzi, że proces przetargowy został ominięty na podstawie art. 67 ust. 1 poz. 3, który mówi, że zleceniodawca przetargu może udzielić zamówienia z wolnej ręki, między innymi, "ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć(...)".

Serwis Altair.pl podkreśla, że sytuacja w 36. Specjalnym Pułku Transportu Lotniczego była od dłuższego czasu znana zleceniodawcy zamówienia, w tym przypadku Ministerstwu Obrony Narodowej, które zresztą od grudnia 2008 roku dysponowało już konkretnymi ofertami zakupu na dogodnych warunkach nowych samolotów dla VIP-ów. Co za tym idzie, jak powiedział były prezes Urzędu Zamówień Publicznych Tomasz Czajkowski, "wyjątkowość sytuacji, zawiniona przez zamawiającego, pozbawia go możliwości zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki."

Źródło: altair.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tego typu argumentacja zawiadamiających o przestępstwie, skutecznie hamuje wszelkie pozytywne posunięcia. Wyjątkowa sytuacja spowodowana jest tu raczej rozbiciem jednego z dwóch istniejących TU-154. link
Podjęcie tematu zasługuje na 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.