Facebook Google+ Twitter

Prom Atlantis wiezie części do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-16 22:35

Z bazy kosmicznej Kennedy'ego na Florydzie wystartował amerykański wahadłowiec Atlantis. Prom leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Sześcioosobowa załoga zabrała ze sobą sprzęt niezbędny do jej rozbudowy.

Pogoda nad Florydą była wymarzona i start odbył się bez przeszkód. Lot będzie krótszy niż zwykle. Astronauci spędzą w kosmosie 11 dni. Podczas misji trzykrotnie wyjdą w przestrzeń, zostawią też części zapasowe, w tym fragment automatycznego wysięgnika, żyroskopy i zbiorniki z tlenem, azotem i amoniakiem wykorzystywanym do chłodzenia systemów nawigacyjnych.
Załoga spędzi na orbicie Święto Dziękczynienia. Wracając zabierze ze sobą astronautkę Nicole Scott, która mieszkała na stacji przez ostatnie trzy miesiące.
Misja STS-129 jest piątym i ostatnim w tym roku lotem amerykańskich wahadłowców. Do ukończenia budowy stacji potrzeba jeszcze pięciu misji. Potem, prawdopodobnie w przyszłym roku, starzejące się promy przestaną latać. Zastąpią je statki rosyjskie, a z czasem - być może nowa flota amerykańskich rakiet Ares i kapsuł Orion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.