Facebook Google+ Twitter

Prom kosmiczny Endeavour powrócił na Ziemię

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-31 18:04

Sukcesem zakończyła się szesnastodniowa misja promu kosmicznego Endeavour. Siedmioosobowa załoga wahadłowca wylądowała w bazie Kennedy'ego na przylądku Canaveral.

Po dwudniowej podróży z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Endeavour pojawił się nad Florydą. O wyznaczonej godzinie nadleciał nad pas startowy, dotknął kołami podłoża i misja dobiegła końca.

Do wykonania wszystkich prac na orbicie potrzeba było pięciu spacerów w przestrzeni. Astronauci dokończyli między innymi budowę japońskiego laboratorium naukowego Kibo i zainstalowali nowe zestawy baterii słonecznych. Dostarczyli też na Stację części zapasowe. Dowódca stałej załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Giennadij Padałka był zadowolony: „To była świetna robota; dzięki za wszystko i do zobaczenia na Ziemi".

Szczególnym wydarzeniem było spotkanie na Stacji rekordowej liczby 13 osób, które reprezentowały wszystkie państwa zaangażowane w budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do jej ukończenia potrzeba jeszcze siedmiu lotów wahadłowców. Kolejny planowany jest na koniec sierpnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.