Facebook Google+ Twitter

Prometeusz na video czyli "Luka i ogień życia" Salmana Rushdiego

Rushdie swoją kolejną powieścią udowadnia, że potrafi boleśnie uderzyć w nasze czasy. I nie ma znaczenia, czym to czyni - baśnią czy tzw. powieścią realistyczną. Cios jak zwykle u Rushdiego wymierzony jest z chirurgiczną precyzją.

Salman Rushdie: "Luka i ogień życia", przeł. Michał Kłobukowski, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2010 / Fot. Materiały promocyjne"Bo cóż ważniejsze jest od słów, wszystko się ze słów bierze..."

Na początku było Słowo. A właściwie słowa - gniewnie rzucone, wibrujące, zataczające coraz większe kręgi: Oby zwierzęta przestały cię słuchać, a twoje własne płomienie strawiły twój głupi namiot! Tą klątwą 12-letni Luka rzuca wyzwanie Agowi, okrutnemu dyrektorowi cyrku, spersonifikowanemu Złu. Rzuca wyzwanie, nieświadom mocy słów: niebawem zwierzęta dyrektora Aga buntują się, a namiot trawią płomienie. To początek niebezpiecznej gry, której stawką jest życie ojca Luki. Bo w akcie zemsty, za sprawą dyrektora Aga, ojciec Luki - Raszid zapada w sen, z którego się nie obudzi, jeżeli...

"Nicość przenicowała się i dla mnie..."

...jeżeli Luka nie wykradnie Ognia Życia. Raszid zasypia, choć właściwszym określeniem byłoby "zaczyna zanikać". Wraz z jego postępującym zanikiem ożywa jego cień, sobowtór, zaprzeczenie - Niktata. Anty-Ojciec staje się tym silniejszy, im słabszy (bliższy unicestwieniu) jest Raszid. By w końcu, kiedy ostatecznie zawładnie Raszidem - jak sam wyzna - zapaść się w siebie: "implodować w Niebyt". Ale Niktata jest nie tylko Zniszczeniem, jest również przewodnikiem Luki po Czarodziejskim Świecie, w którym chłopiec szuka ratunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wielkie dziękuję za miłe, choć znowu przesadzone, słowa. Niebawem wrzucę następny tekst o ciekawej i wartej przeczytania książce. Mam nieodparte wrażenie, że te miłe słowa są autorstwa moich znajomych:) dzięki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Epridafium
  • Epridafium
  • 28.01.2011 10:20

Bardzo dobry tekst, moim skromnym zdaniem. Bardzo obrazowe i wyczerpujące streszczenie tej pozycji wydawniczej. Na prawdę dobrze napisane, powinieneś wykorzystać talent.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za miłe, choć przesadzone, słowa.
Cieszę się, jeżeli sięgniesz po tę książkę, bo warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mellisa Gilbert
  • Mellisa Gilbert
  • 18.01.2011 12:34

Recenzja na miarę krytyka literackiego.
Na pewno sięgnę po tę książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.