Facebook Google+ Twitter

Promnice - perełka schowana głęboko w lesie

Tuż przy drodze Katowice - Bielsko, w gminie Kobiór, znajduję się bardzo urokliwy, lecz mało znany, nawet przez samych mieszkańców Śląska, Zameczek Myśliwski w Promnicach. Ta perełka gościła m.in carów,cesarzy oraz królów z całej Europy

Rycerz doprowadzi turystów do zameczku w Promnicach / Fot. Paweł KiliańskiZameczek myśliwski w Promnicach powstał w latach 1760-1766 r., dzięki Janowi Adamowi, ostatniemu potomkowi ze starośląskiego rodu Promniców. W połowie XIX wieku Jan Henryk XI Hochberg poszukiwał leśnej rezydencji, która miała spełniać aspiracje wielkich arystokratów niemieckich. Idealnym miejsce okazał się wówczas Promnicki zameczek, który został gruntownie przebudowany, a jego pracę zakończyły się w 1861 r. Głównym atutem tej rezydencji były pszczyńskie lasy, które obfitowały najróżniejszą zwierzynę łowną i aby jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność Promnic, zdecydowano się sprowadzić żubry z Puszczy Białowieskiej.
Zameczek Myśliwski w Promnicach / Fot. Paweł Kiliański
Niestety, podczas jednego z polowań w 1867 r. zameczek spłonął. Rok później został odbudowany i stoi w niezmienionym kształcie aż do dnia dzisiejszego. Szczególnie leśną rezydencję upodobała sobie żona Jana Henryka XI - Maria Teresa Cornwalis West (księżna Daisy), która była jedną z najpiękniejszych kobiet II poł. XIX. Oprócz tego, Promnice odwiedzały najważniejsze głowy państw ówczesnego świata, m.in. król Prus Fryderyk, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz car Aleksander II. Obecnie zameczek należy do Skarbu Państwa.

Zabytkowa studnia / Fot. Paweł KiliańskiPo co przyjechać do Promnic?

Zaledwie kilkanaście metrów od leśnej rezydencji znajduję się jezioro Paprocańskie, nad którym można posiedzieć podczas ciepłych dni, jak również wypożyczyć rowerek wodny lub łódkę i zobaczyć. W lasach są wyznaczone kilometry tras rowerowych, m.in. do Pszczyny.
Jezioro Paprocańskie znajduję się tuz przy zameczku / Fot. Paweł Kiliański
Dojazd:

Z Katowic udajemy się trasą nr 1 w kierunku Bielska Białej. Jedziemy ok. 16- 20 km
do miasteczka Kobiór, mijając po drodzy Tychy. Już na skraju lasu przywita nas wielki bilbord „Zameczek Myśliwski Promnice”, z informacją, że trzeba jeszcze przejechać 2200 m. Następnie skręcamy w prawo w asfaltową drogę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zofia Szulej
  • Zofia Szulej
  • 21.11.2011 21:50

Byłam ,zobaczyłam i do dziś jestem pod ogromnym wrażeniem. A o urokach tego miejsca opowiedam wszystkim znajomym. Mieszkam na lubelszczyźnie i dopiero od niedawna odkrywam śląskie perełki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię ten zameczek i jeżeli jadąc w stronę Bielska-Białej mam trochę czasu, zbaczam z drogi, aby go odwiedzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

urokliwy zameczek :) (5+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładny zamek i piękne jezioro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.