Facebook Google+ Twitter

Promocja dzieła Kazimierza Stronczyńskiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-16 16:53

14 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się promocja wyjątkowego dzieła Kazimierza Stronczyńskiego wydanego po 155 latach od jego ukończenia.

Karta dzieła / Fot. KOBiDZ14 czerwca 2010 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się promocja wyjątkowego pierwodruku I tomu dzieła Kazimierza Stronczyńskiego „Opisy i widoki zabytków w Królestwie Polskim (1844-1855)” będącego pracą zespołową stworzoną po kierunkiem prof. Jerzego Kowalczyka. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Uniwersytecką oraz Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Wspomniane dzieło stanowi pierwszą systematyczną inwentaryzację zabytków w Polsce, dokonaną przez wszechstronnego badacza starożytności Kazimierza Stronczyńskiego (1809 - 1896). Był on z wykształcenia biologiem, uzdolnionym rysownikiem i litografem. Dzięki pasji badawczej miał duże osiągnięcia naukowe. Owocem jego 10-letniej pracy terenowej, z udziałem rysowników i archiwistów, było opracowanie złożone z 5 tomów opisów i 7 atlasów zawierających 400 widoków zabytków akwarelowych z ponad 400 miejscowości w pięciu guberniach Królestwa.

Dzieło Stronczyńskiego szczęśliwie zachowane w Bibliotece Uniwersyteckiej, mimo upływu 155 lat od jego ukończenia, nigdy wcześniej nie zostało w całości wydane, a tylko fragmentarycznie wykorzystywane przez badaczy i konserwatorów. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie opracował i wydał dzieło w formie bibliofilskiej. Tom I zawiera ogólne sprawozdanie Delegacji z wykazami zabytków w Królestwie Polskim pod kątem chronologii, rodzajów zabytków i topografii. Prof. Jerzy Kowalczyk przedstawił w nim sylwetkę Stronczyńskiego, historię przebiegu prac i charakterystykę inwentaryzacji. Tom ten zawiera również teksty specjalistów: archeologa prof. Wojciecha Szymańskiego i historyka architektury dr. hab. Roberta Kunkla.

Promocji dzieła Kazimierza Stronczyńskiego towarzyszyła kameralna wystawa „Dziedzictwo kulturowe Polski” przygotowana przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Wystawa prezentowana będzie jeszcze do 30 czerwca w pasażu BUW.

Celem ekspozycji jest przypomnienie, że los zabytków - tych znanych i zadbanych, ale i tych nie goszczących na pierwszych stronach czasopism - zależy od całego społeczeństwa. Stąd zestawienie obiektów takich jak Zamek Królewski na Wawelu czy Zamek krzyżacki w Malborku z „anonimowymi”, zaniedbanymi, stojącymi gdzieś w bliskiej dla nas okolicy.

Materiały promocyjne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.