Facebook Google+ Twitter

Promostal. Spektakularny montaż mostu na Wieprzy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-11-26 20:10

Sześć tygodni przygotowań i trzy godziny precyzyjnej operacji ustawiania łuku nad rzeką Wieprzą – Promostal z Czarnej Białostockiej zakończył montaż konstrukcji mostu w Darłowie. Będzie on częścią obwodnicy tego miasta.

Prace nad konstrukcją przebiegały w trzech etapach: począwszy od ustawienia konstrukcji tymczasowej, poprzez prefabrykację w zakładzie w Promostalu i zespawanie konstrukcji w całość w Darłowie, po jej montaż na żelbetowych przyczółkach, który odbył się w ubiegłym tygodniu.
Operację montażu blisko 300-tonowej konstrukcji poprzedziło sześć tygodni przygotowań. Kilka ostatnich dni zajęło składanie i balastowanie dźwigu, przywiezionego na plac budowy w częściach przez 30 tirów, operacje zaczepienia zawiesi linowych i trawersy oraz przygotowanie drogi dojazdowej.
- Przy pomocy żurawia o udźwigu 600 ton podnieśliśmy łuk nad rzeką – opowiada Miroslava Gerasimovic z Promostalu , inżynier budowy. - Waga samego łuku to 130 ton, 170 ton waży konstrukcja podestu. W sumie całość prac nad montażem trwała półtora miesiąca.
Sama operacja trwała trzy godziny, a uczestniczyło w niej kilkunastu pracowników Promostalu. Przedsięwzięciu przyglądali się okoliczni mieszkańcy.
- Niespodzianek nie było, łuk zachował się dokładnie tak, jak zostało to wyliczone - opowiada kierownik projektu Piotr Szneider z Promostalu. - Odkształcenie konstrukcji od ciężaru własnego wyniosło 11cm, przy zakładanych 12cm. Po niewielkich korektach ustawienia łuku, konstrukcja została trwale połączona z podporami, następnie zawieszono cięgna.

Postawienie łuku w przyczółkach było możliwe dzięki pomocy straży pożarnej z Darłowa, która pomagała pracownikom podlaskiej spółki przy wypompowywaniu wody napływającej do wykopu.
- Obecnie trwają prace przy zespawaniu podestów konstrukcji nad rzeką, co pozwoli nam na ostateczny pomiar geodezyjny konstrukcji, a następnie finalne naprężenie cięgien – dodaje Piotr Szneider. – Jednocześnie szykujemy się do rozbiórki konstrukcji tymczasowej nad rzeką oraz konstrukcji wsporczej pod łuk. Jeśli pogoda pozwoli zakończymy również poprawki malarskie na podestach.
Most w Darłowie – zdaniem kierownika projektu - to stosunkowo lekki most, ale o nietypowej, łukowej konstrukcji, gdzie głównym elementem jest poprzecznica, nie zaś podłużnica. Rozpiętość konstrukcji to 48 m (44 m nad rzeką). Jej szerokość wynosi 8 m, a wysokość – około 20 m. Światło pomiędzy lustrem wody a mostem wyniesie 3,5 m, więc będą mogły przepływać pod nim duże jachty.
Stalowy most nad Wieprzą będzie elementem obwodnicy Darłowa. Przedmiotem umowy zawartej przez Promostal z generalnym wykonawcą - konsorcjum firm Wrobis ze Szczecina i Infrabud z Koszalina, jest m.in. prefabrykacja konstrukcji stalowej mostu, wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego, dostarczenie elementów konstrukcji na miejsce budowy, jej zespawanie i montaż. Wartość kontraktu przekracza 3 mln zł, a inwestorem jest Wojewódzki Zarząd Dróg w Koszalinie.
(Ida Szwaczko)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.