Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5407 miejsce

Propolis - prawdziwy skarb z...ula

Poszukujemy cudownego lekarstwa na nasze choroby. Nie wiemy jednak, że znajduje się ono dosłownie w zasięgu ręki. Jedno na wiele chorób. To propolis - jeszcze jeden dar pszczoły miodnej.

Kit pszczeli uszczelniający ściany ula. / Fot. Użytkownik: Abalg, Własność Publiczna, commons.wikimedia.orgPropolis to nie greckie miasto, choć nazwa pochodzi z języka greckiego: pro= przed, polis = miasto (przedmurze miasta). Już w starożytnej Grecji gniazdo pszczele określano mianem miasta, a ponieważ pszczoły przed wejściem do tego gniazda (ówczesnego ula) tworzyły zaporę z kitu, dlatego też kit ten zwano propolisem.

Już nasi starożytni przodkowie znali lecznicze właściwości propolisu, wykorzystywano go również do balsamowania zwłok. Pszczelarze, czasami wiosną, znajdują na dnie ula mysz pokrytą warstwa kitu pszczelego (propolisu).

Pszczoły zdążyły po prostu użądlić intruza, jednak nie potrafiły wywlec go na zewnątrz. Aby uniknąć skażenia swego środowiska oblepiły mysz na tyle szczelnie kitem, że uległa ona mumifikacji.

Co to jest propolis?
Jest to mieszanina żywic zebranych przez pszczoły z drzew iglastych, liściastych i krzewów, wzbogacona wydzielinami tych owadów. Świeży propolis ma konsystencję kitu (stąd jego synonimiczna nazwa - kit pszczeli) i jest bardzo lepki.

Schłodzony propolis staje się twardy i łamliwy. Posiada różną barwę– od ciemnozielonej, przez czerwonawą, po ciemnobrązową- w zależności od źródła pochodzenia. Pachnie żywicą, woskiem i olejkami eterycznymi. Posiada ok. 300 aktywnych biologicznie związków, m.in.: bioflawonoidy– ok.50, podczas gdy niektóre leki zawierają ich zaledwie 1 czy 2. Są to antyutleniacze zwalczające wolne rodniki- powód naszych schorzeń i starzenia się. Te bioflawonoidy występujące w roślinach są przez pszczoły przetwarzane (uwalniane od cukrów), co zwiększa ich aktywność; kwasy aromatyczne (ok. 30), olejki eteryczne, substancje lipidowe, witaminy z grupy A, B, C, D, 17 aminokwasów, biopierwiastki (magnez, fosfor, cynk, miedź oraz wzmacniający odporność selen),woski.

Jedną z głównych właściwości propolisu jest jego działanie antybiotyczne (przeciwdrobnoustrojowe). Propolis niszczy bakterie i wirusy w dwóch etapach: I- likwiduje ścianę, osłonę komórki bakterii i uszkadza błonę cytoplazmatyczną;
II- uszkadza i niszczy DNA bakterii, uwrażliwiając ją na działanie antybiotyków.

Nasuwa się w związku z tym wniosek, że przy równoczesnym stosowaniu propolisu i antybiotyku możemy dawkę tego drugiego obniżyć, ale o tym decydować powinien lekarz. Pamiętajmy, że propolis działa zabójczo nie tylko na bakterię, ale też - jak już wcześniej zaznaczyłem - na każdego wirusa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Potwierdzam. Pewnego razu poszedłem do fryzjera. Fryzjerka ukłuła moją skórę, okazało się nie wysterylizowanymi nożycami. Lekarze leczyli tą ranę pół roku a sytuacja wskazywała na dalsze pogarszanie i powiększanie plamy grzybicznej. W końcu postanowiłem wesprzeć lekarstwa ze służby zdrowia propolisem własnej pasieki. No, ale sam propolis wydawał mi się nieskuteczny wobec takiego intruza. Więc wykonałem mieszaninę propolisu z wyciągiem Orzecha włoskiego (owoce w dojrzałości mleczka)na spirytusie. Leczenie trwało następne trzy miesiące, ale z powodzeniem.
Od tamtej pory nie chodzę do fryzjera, mam prywatnych i zaufanych w 100% fryzjerów a co najważniejsze, to nie brudasów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tez sie zaczytalam . Merytorycznie i calkiem zgrabnie . Czy moge zlozyc zamowienie na artykul? Poczytalabym merytoryczny i obiektywny tekst o miodach hanuka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie opracowany temat!
Wiele słyszałam o dobroczynnych skutkach stosowania preparatów
produkowanych przez pszczółki. Chociaż zachęciłeś mnie już do spróbowania pierzgi, dotąd
jej nie nabyłam. Chyba jednak zdecyduje się na propolis, zamiast corocznie zaszczepiać się przeciw
np. grypie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonale ciekawy artykuł 5*. Od dawna stosuję propolis i nazywam go panaceum na wszelkie zranienia. Nigdy się nie zawiodłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.