Facebook Google+ Twitter

Propozycja ks. Jana Byrta na Adwent - wypieki w kształcie ryby

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-11-29 09:20

Z okazji Adwentu ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku i Wiesław Radwański z Wisły proponują ciekawy projekt - wypieki w kształcie ryby, zgodnie z symboliką chrześcijańską.

 / Fot. ks. Jan ByrtAdwent (łac. adventus - przyjście) - w kościołach chrześcijańskich trwa od nieszporów czwartej z kolei niedzieli, poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia, aż do 24 grudnia. Czas ten przypomina oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to okres poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa.

Z tej okazji ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku i Wiesław Radwański z Wisły proponują ciekawy projekt - wypieki w kształcie ryby. / Fot. Ks. Jan Byrt

Dlaczego w takim kształcie właśnie? Otóż ichthys (ichtys) oznacza w języku starogreckim "ryba". Kryje ono w sobie wyznanie wiary. Jest znakiem pierwszych chrześcijan i symbolizuje Jezusa Chrystusa. - To słowo, które można utworzyć z pierwszych liter wyrazów w zdaniu. Ichthys składa się ze starogreckich słów. I tak: Iēsoûs - Jezus, Christós - Chrystus, Theoû - Boga,Hyiós - Syn, Sōtér - Zbawiciel czyli Jezus Chrystus, Boży Syn, Zbawiciel - powiedział w rozmowie z Wiadomościami24 ks. Jan Byrt.
 / Fot. ks. Jan Byrt
Wypieków dokonał mistrz piekarski - Karol Troszok.

Jedząc taką "rybkę", człowiek nie może zapomnieć o modlitwie. Ten projekt ma przypomnieć ludziom, aby w Adwencie poprzez codzienną modlitwę, jeszcze bardziej związali się z Bogiem - dodał duchowny.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

 RYBKA
  • RYBKA
  • 09.12.2011 16:08

Wypieki - rybki można zamówić w piekarni U Troszoka telefon (33) 85-79-784.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy czym krzyż został przejęty przez chr-janizm znacznie później... Krzyż jest bowiem jednym z najstarszych symboli ludzkości, znanym (najczęściej jako symbol solarny) w większości starożytnych religii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najbardziej charakterystycznymi i jednoznacznie określającymi chrześcijaństwo symbolami są znaki graficzne krzyża i ryby.

Komentarz został ukrytyrozwiń
smażony karpik
  • smażony karpik
  • 30.11.2011 16:19

To co naprawdę jest oznaką wiary krzyż czy ryba? Można dostać bzika od tych porównań. Panowie chierarchowie opanujcie się. Weżcie się do uczciwej roboty a nie lasujcie ludziom mózgów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 29.11.2011 12:59

Czemu nie od razu w kształcie krzyża?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.