Facebook Google+ Twitter

Propozycje majowego Dwukropka

W majowym numerze Polonijnego periodyku DWUKROPEK z Republiki Południowej Afryki tradycyjnie przypomnienie jakie obchodzimy rocznice. Jest to miesięcznik dla Polaków wydawany w Cape Town. Redaktorem naczelnym jest Joanna Majksner-Pinska.

Okładka majowego numeru DWUKROPKA. / Fot. Scan okładkiDzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest co roku 2 maja. został ustanowiony przez Sejm w 2002 roku. Można się zastanowić dlaczego nie dyskutuje się o „straconym pokoleniu.

Polska Biało - Czerwona flaga jest to jeden z wielu symboli kraju z którego z różnych powodów musieli wyjechać. Natomiast w samej ojczyźnie poprzednio była wykorzystywana do różnych celów politycznych. Natomiast zgodnie z Konstytucją RP winno się odnosić z dużą czcią i honorem. W okresie II wojny światowej za wywieszenie lub przechowywaniu groziła kara śmierci.

STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA POLSKA - jest to pozarządowa organizacja mająca za zadanie umacnianie więzi emigrantów polskich zamieszkałych w innych państwach.

Z inicjatywy prof. Andrzeja Stelmachowskiego ówczesnego marszałka Senatu została powołana w lutym 1990 rok. Obecnie na terenie Polski „Wspólnota Polska” ma oddziały miedzy innymi w Krakowie i Pułtusku.

Celami Statutowym Stowarzyszenia jest:
1. inspirowanie, wspomaganie i prowadzenie wszechstronnej współpracy Polonii oraz Polaków z zagranicy z Ojczyzną w dziedzinach: oświaty, nauki, kultury, religii, gospodarki, turystyki i sportu,
2. propagowanie, wspieranie i prowadzenie nauczania języka polskiego oraz podtrzymywania jego znajomości wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą,
3. upowszechnianie w środowiskach polonijnych wiedzy o kulturze polskiej i współczesnych zjawiskach w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym kraju,
4. pogłębianie w Polsce wiedzy o Polonii i emigracji,
5. działanie na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju,
6. pomoc w zapewnieniu opieki duszpasterskiej w języku polskim,
7. wspieranie dążeń emigracji i środowisk polonijnych do umacniania swych pozycji społeczno-ekonomicznych w krajach osiedlenia,
8. obrona praw polskiej mniejszości narodowej.

Realizacja statutowych celów
jest poprzez różne programy:
Pomocy oświatowa dla wszystkich poziomów nauczania języka polskiego poza granicami kraju. Wspierania polskiej kultury na obczyżnie. Wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą. Pomocy charytatywnej – szczególnie pomoc dla polskich środowisk na Wschodzie. Wspierania aktywności zawodowej i gospodarczej w polonijnych środowiskach. Rozwoju organizacji młodzieżowych, harcerstwa oraz sportu polonijnego. Promocji spraw polonijnych.

26 maju obchodziliśmy Dzień Matki - a oto fragment wiersza:

W ciemnościach stoi postać matczyna,
niby idąca ku tęczowej bramie.
Jej odwrócona twarz patrzy przez ramię,
a w oczach widać, że patrzy na syna.
Juliusz Słowacki

Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie
swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej.
Zofia Kossak - “Dziedzictwo”

Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność,
nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza,
odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska.
Józef Ignacy Kraszewski

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.