Facebook Google+ Twitter

Prorodzinna idea programu Mieszkanie dla Młodych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-12 22:24

Zakup mieszkania dla wielu młodych Polaków to nie lada wyzwanie. Mało kogo stać na sfinansowanie takiej transakcji z własnych środków – w większości przypadków musimy liczyć na wsparcie w postaci kredytu hipotecznego.

Wprowadzenie rekomendacji S


Niestety z początkiem 2014 roku uzyskanie takiego kredytu stało się jeszcze trudniejsze niż wcześniej – a to z powodu wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S, która zakłada konieczność wpłaty wkładu własnego na poziomie przynajmniej 5% (do 2017 roku wartość ta ma sukcesywnie wzrastać aż osiągnie pułap 20%).

Na szczęście, jednocześnie z wprowadzeniem powyższego przepisu w życie, rząd zapoczątkował również program wsparcia Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu wiele osób mimo braku oszczędności będzie mogło ubiegać się o kredyt. Pomoc w ramach projektu polega na dofinansowaniu wkładu własnego, a tym samym umożliwieniu zakupu mieszkania osobom do 35 roku życia – co jest zdecydowanie jego największym walorem.

Większe dopłaty dla rodzin z dziećmiKolejną niewątpliwą zaletą MdM jest jego prorodzinny charakter. Obecnie, kiedy w Polsce sytuacja demograficzna jest trudna, ponieważ rodzi się zbyt mało dzieci, a przewagę liczebną mają osoby starsze, wszelkie działania i nowe projekty mające na celu zachęcić młodych ludzi do powiększania rodziny są szczególnie potrzebne i ważne. Takim programem jest właśnie Mieszkanie dla Młodych, który dopłaty uzależnia od ilości posiadanych dzieci. I tak: osoby bezdzietne (zarówno single, jak i małżeństwa) otrzymają dofinansowanie w wysokości 10%, z kolei osoby mające przynajmniej jedno dziecko dostaną dopłatę 15%, natomiast ci, którym w przeciągu 5 lat od zakupu mieszkania urodzi się trzeci lub kolejny potomek mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci 5%, co łącznie daje aż 20% dofinansowania.

Większe wsparcieOprócz jednorazowej korzyści w postaci uzyskania wymaganego wkładu własnego i zdobycia możliwości ubiegania się o wsparcie banku, program pozytywnie wpływa również na cały okres kredytowania. Dzięki początkowej wpłacie klient pożycza od banku mniejszą kwotę i nie będzie zobowiązany płacić ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Przykładowo, jeśli nieruchomość jest warta 250 tys. zł, a klient nie korzysta z dopłat zaciąga kredyt na kwotę 237.500 zł (wpłacając 5% wymaganego wkładu), natomiast rodzina z dzieckiem, która otrzymała 15% dofinansowania pożycza od banku 212.500 zł czyli o 25.000 zł mniej. Oznacza to zatem, że osoby korzystające z programu będą płaciły niższe odsetki niż w przypadku standardowego kredytu, co bezpośrednio wpłynie na wysokość miesięcznej raty.

Podkreślając prorodzinny charakter Mieszkania dla Młodych, warto wspomnieć o kryteriach doboru nieruchomości - a dokładniej - o dopuszczalnym metrażu. Otóż, maksymalna powierzchnia mieszkania kwalifikującego się do programu to 75 m2, domu – 100 m2, w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci przewidziany jest natomiast większy limit – odpowiednio 85 i 110 m2. Dofinansowanie można uzyskać maksymalnie do 50 m2.

Banki w programieJak w przypadku każdego nowego projektu, tak i w stosunku do Mieszkania dla młodych zdarzają się krytyczne opinie i ostrzeżenia, przede wszystkim przed tym, że banki osobom korzystającym z dopłat oferują gorsze warunki niż pozostałym. Na szczęście BGK dostarcza coraz lepszych wiadomości – a mianowicie już 7 instytucji przystąpiło do MdM.

Poniżej znajduje się aktualna listą banków oferujących kredyty MDM wraz z datą początkową przyjmowania wniosków:
PKO Bank Polski - od 02.01.2014 r.
Bank Pekao SA - od 02.01.2014 r.
Alior Bank - od 03.02.2014 r.
SGB-Bank - od 10.02.2014 r.
Getin Noble Bank - od 17.02.2014 r.
Bank Ochrony Środowiska - od 31.03.2014 r.
Bank Polskiej Spółdzielczości - od 01.04.2014 r.
Źródło: http://www.mieszkaniedm.pl/banki.html

Oznacza to oczywiście wzrastającą konkurencję, a tym samym konieczność ubiegania się o klienta. Można przypuszczać również, że w przyszłości z pewnością kolejne instytucje zdecydują się na udział w programie, tak jak to było w przypadku Rodziny na Swoim.

Reasumując, Mieszkanie dla Młodych to program, który umożliwia młodym ludziom zaciągnięcie kredytu hipotecznego i tym samym zakup swojego pierwszego wymarzonego mieszkania, a jego prorodzinna idea ma na celu nie tylko wsparcie rodziców, ale i zachęcenie ich do powiększania swoich rodzin.
(Tomasz Starzyński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.