Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17313 miejsce

"Proście o dar wiary". Z Krakowa na Jasną Górę po raz XXXIII

Współautorzy: Zbigniew Siwek

Rankiem, po uroczystej mszy świętej, ze Wzgórza Wawelskiego kilka tysięcy pątników wyruszyło w ramach 33. Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wiernych osobiście pożegnał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Kard. Stanisław Dziwisz żegna pielgrzymów w drodze na Jasną Górę / Fot. Zbigniew SiwekTegoroczna pielgrzymka, która we wtorkowy poranek wyruszyła z Krakowa, jest rekordowa pod względem liczby uczestników. Ponad 8,5 tys. pątników, głównie z Polski ale również Włoch czy Hiszpanii, planowo ma dotrzeć do Częstochowy za sześć dni. Wierni będą podążać różnymi trasami - pielgrzymi spoza królewskiego miasta będą mieli do pokonania nawet 200 km. Dla wszystkich, którzy tłumnie zgromadzili się na Wzgórzu Wawelskim, mszę świętą odprawił metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Hierarcha w homilii nawiązał do ważnych wydarzeń, które wkrótce czekają polski Kościół m.in. Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. To dla nas wszystkich wielkie wyróżnienie, ale także wyzwanie. Zacznijmy od modlitwy, abyśmy się dobrze przygotowali na zbliżające się wielkie święto młodego Kościoła, święto wiary, nadziei i miłości - podkreślał kard. Dziwisz.

Wśród pielgrzymów, nie brakowało wiernych z gór, którzy co roku tłumnie uczestniczą w wyprawie na Jasna Górę / Fot. Zbigniew SiwekMetropolita nawiązał również do trwającego wciąż Roku Wiary, prosząc pielgrzymów o modlitwę i dawanie świadectwa ewangelizacji światu "w którym tak wielu ludzi żyje z dala od Boga i Ewangelii". Pątnicy zapowiedzieli również, że w swoich intencjach prowadzonych na Jasną Górę będą pamiętać o podziękowaniu za pontyfikat Benedykta XVI czy rychłą kanonizację jego poprzednika, Jana Pawła II. Podczas tegorocznej wyprawy wierni będą musieli się zmagać z wieloma przeciwnościami, głównie bardzo wysoką temperaturą. Nie boję się deszczu ani upału, ale nieprzewidzianych i gwałtownych zjawisk atmosferycznych - powiedział dla PAP ks. Jan Przybocki, koordynator krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę.

Sierpniowe pielgrzymowanie z Małopolski do duchowej stolicy kraju, ma o wiele dłuższe tradycje niż ostatnie 33 lata. Ale to właśnie od 1981 r. ma ona skoordynowaną postać i była kontynuacją "Białego Marszu", którzy cztery dni po zamachu na życie Jana Pawła II na Rynku Głównym zgromadził tysiące duchownych, studentów i mieszkańców Krakowa. Obecnie w międzyczasie, z miast całej Polski wyruszają inne pielgrzymki w stronę Jasnej Góry. Na szlaku jest również ta najsłynniejsza i najliczniejsza - Warszawska Pielgrzymka Piesza, której trasa jest niezmieniona od 1711 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.