Facebook Google+ Twitter

Prosiaczek będzie reklamować Wieprz

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-24 15:13

Gdzie powstanie pierwsze muzeum świń i prosiaków w Polsce? Oczywiście... w Wieprzu w Małopolsce.

 / Fot. PolskapresseMieszkańcy tej niewielkiej miejscowości w powiecie wadowickim od lat mieli nieprzyjemności z racji swojego miejsca zamieszkania. W szkołach krążyło powiedzenie "Kto jest z Wieprza, niech spieprza". Miłe to nie było.

W końcu jednak mieszkańcy przestali się obrażać, a nawet postanowili ze świńskiej nazwy zrobić atut i wykorzystać ją w celach promocyjnych. Chociaż nazwa wcale nie wzięła się od wieprza, ale od łacińskiego słowa "vepres", czyli krzaki. Bo jak tłumaczą, tereny te niegdyś były bardzo zalesione.

Teraz jednak Wieprz kojarzy się tylko z prosiakami. Dlatego też Klub Integracji Społecznej w Wieprzu chce stworzyć w piwnicach swojego obiektu, budynku starego ośrodka zdrowia, Muzeum Prosiaczków.

Pracownicy KIS są w trakcie zbierania do niego eksponatów. Akcja bardzo się spodobała mieszkańcom i codziennie ktoś przynosi jakąś świnię.

Jak do tej pory udało się zebrać ponad 70 prosiaków w różnych formach. Są to pluszaki, kubki ze świnką w roli głównej, obrazy, skarbonki, breloczki, świnki porcelanowe i gliniane. - Pomysł na muzeum to inicjatywa oddolna i nikogo nic nie kosztuje - mówi Seweryn Gałysz, koordynator KIS. Dodaje on, że inspiracją tego projektu jest Muzeum Żaby w Kudowie-Zdroju.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.