Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16324 miejsce

Prosna, rzeka związana z Kaliszem

Jak dobrze jest wiosną podumać nad Prosną/ Lub snuć myśli w kółko nad inną rzeczułką/ Nad jakąkolwiek rzeczułką. Autor słów - Jeremi Przybora.

Kalisz. Rzeka Prosna - most Kamienny / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Kalisz_Most_Kamienny.jpgCalisia, czyli obecny Kalisz, była położona w ramionach właśnie Prosny. Co dawała rzeka dawnym mieszkańcom? Po pierwsze ułatwiała obronę przed wrogimi wojskami. Rozlewiska rzeki utrudniały dojście do palisad obronnych grodu. Obrońcy mogli wcześniej zauważyć wroga i zaalarmować o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Po drugie dawała im pożywienie w postaci złowionych ryb i upolowanych ptaków wodnych.

Prosna w obecnych czasach (wędrówka brzegiem rzeki)

Wędrówkę brzegiem Prosny zaczynamy od mostu nad tą rzeką w Piwonicach. Wyruszamy jej lewym brzegiem (patrząc z mostu w stronę miasta). Pierwszymi budynkami, które mijamy są budynki EC Piwonice, która została uruchomiona 5 września 1932 roku.

Idąc wzdłuż płotu elektrowni około 400 metrów, wynurza się z przepięknej zieleni most kolejowy (uruchomiony w 1902 roku). Przechodzimy tym mostem na prawą stronę. Idziemy dalej, mijamy
pole golfowe, gdzie ćwiczą golfiści związani z Kaliszem. Za tym polem golfowym rozciągają się
dwa stawy, które miejscowi mieszkańcy osiedla Rajsków (Rajsków był dawniej podkaliska wsią) nazywają "stawami Bednarka". Prawdopodobnie nazwa pochodzi od właścicieli dawnej wsi
Rajsków.

Po obejrzeniu tych ciekawych, ze względu na walory przyrodnicze i florystyczne, miejsc ruszamy dalej. Po około 3 km dochodzimy do rozwidlenia rzeki Prosny. Rozwidlenie to dzieli rzekę na dwie odnogi: rzekę Prosnę i kanał Bernardyński (nazwa pochodzi od klasztoru, który mieści się nad kanałem). Przechodzimy Bernardyńskim i dochodzimy do mostu, który prowadzi nas w zieleń jednego z najstarszych parków miejskich. W skład tego parku wchodzi ogród pomologiczny, Nowy Park im. Ignacego Jana Paderewskiego. Alejkami wędrujemy wzdłuż rzeki.

Przechodzimy drugim mostem nazywanym Teatralnym do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego,( Wojciech Bogusławski był założycielem sceny narodowej w Kaliszu). Za teatrem można zobaczyć cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walce o wyzwolenie Kalisza.

Ruszamy dalej. W tym miejscu koryto rzeki zasłaniają nam budynki mieszkalne na ulicy Aleja Wolności (dawniej Józefiny). Przy następnym moście możemy podziwiać kolejny ciekawy zespół budynków: sądu, pałacu ślubów i były foluszu, w którym ma siedzibę kaliska filharmonia.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.07.2009 17:57

Propagowanie swojego regiony zacnym się okazuje i za to oraz za tekst + ode mnie dostajesz. Jeszcze kilka zdjęć było by mile widziane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.