Facebook Google+ Twitter

Proszę, bojkotujcie żebraków!

Takim apelem władze Oslo wezwały mieszkańców miasta, aby przestali dawać pieniądze ulicznym żebrakom. Ma to być ostatnia deska ratunku chroniąca Oslo przed zalewem żebrzących cudzoziemców, za którymi stoją zorganizowane grupy przestępcze.

Oslo / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Oslo-karljohan.jpgProblem z osobami proszącymi o finansowe wsparcie na ulicach Oslo, rozpoczął się wraz z poszerzaniem Unii Europejskiej i otwarciem granic Norwegii dla obywateli państw „młodej Europy”. Stolica Norwegii stała się swoistym magnesem przyciągającym coraz większą liczbę „profesjonalnych” żebraków. Norwegia jawi się jako swoista ziemia obiecana, jest państwem dobrobytu i rozwiniętego systemu opieki społecznej, gdzie filantropia jest szczególnie rozpowszechniona wśród mieszkańców. A na dodatek żadna inna stolica nie może równać się z Oslo, z miastem o największym odsetku mieszkańców posiadających zegarki Rolex i samochody marki Jaguar.

Pod wpływem coraz liczniejszych skarg mieszkańców na agresywnych żebraków, władze Oslo już od dłuższego czasu próbują ograniczyć ten proceder. Początkowo próbowano podjąć działania prawne. Próby wprowadzenia zakazu przeciwko „agresywnemu żebraniu” doprowadziły jednak do konfliktu z ministerstwem sprawiedliwości, które zablokowało wprowadzenie rozporządzenia w życie, jako niezgodnego z prawem kraju. Deportacja również nie wchodzi w grę ponieważ obywatele z nowych państw UE mogą przebywac trzy miesiące w Norwegii bez żadnych pozwoleń. Kiedy kończy się ich trzymiesięczny pobyt, wyjeżdżają po prostu do ojczystego kraju, by po chwili znowu wrócić z dokumentem podróży poświadczającym, że dopiero co przybyli do Norwegii.

Z braku innych możliwości działania, władze Oslo postanowiły zaapelować bezpośrednio do samych mieszkańców miasta, aby nie udzielali wsparcia finansowego ulicznym żebrakom. Apel o nieokazywanie współczucia osobom w potrzebie, stał się tematem ożywionej debaty publicznej i spotkał się z ostrą krytyką ze strony wielu publicystów i duchownych. Z drugiej strony, większość mieszkanców Oslo zgadza się z apelem lokalnych władz. Jak wskazują policyjne statystki, zwiększa się liczba przestępstw popełnianych przez osoby żebrzące na ulicach miasta. Stołeczna policja przekonuje również, że za cudzoziemcami proszącymi o pomoc stoją mafijne grupy sterujące całym procederem. A walka ze zorganizowaną przestępczościa, pochodzącą z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jest obecnie największą bolączką norweskiej policji.

Sam przewodniczący rady miejskiej Oslo, Erling Lae, będący jednym z pomysłodawców apelu, przekonywał na łamach prasy i w programach telewizyjnych, że odmowa dania drobnych pieniędzy ulicznym żebrakom nie powinna być odbierana jako przejaw braku współczucia, czy obojętności na ciężki los innych ludzi. „Pomoc innym jest naszym obowiązkiem, ale musimy mieć pewność, że trafia ona do tych naprawdę potrzebujących”, oświadczył Lae w stołecznym dzienniku Aftenposten. Wezwał on również mieszkańców Oslo o donacje dla organizacji charytatywnych, takich jak Armia Zbawienia, działających na terenie stolicy. Gwarantują one, że przekazane pieniądze trafią do osób, które tej pomocy naprawdę potrzebują.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

?
  • ?
  • 22.02.2011 17:51

...Oslo, z miastem o największym odsetku mieszkańców posiadających zegarki Rolex i samochody marki Jaguar - można prosić o informację, skąd te dane?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Hiszpani przebywam juz od kilku lat i przypomina mi sie czas jak bardzo duzo Rumunow przyjezdzalo do Hiszpani i Franci i stosowali agresywny sposob wyudzania pieniedzy na ulicy.
Nie chcieli jedzenia tylko pieniadze.
Kiedys sam widzialem jak pod liczne supermarkety podiezdzal furgon i osoba czyli kierowca ustwial przyslowiowo dana osobe zebrajaca pod ten supermarket i podjezdzal pod nastepny,tak to wygladalo ze prawie wszystkie supermarkety byly pozajmowane przez Rumunskich cyganow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ostatnio szedłem koło Biedronki i tradycyjnie siedziała tam cyganka z dzieckiem z karteczką "zbieram na leki dla synka" dalem jej dychę, bo akurat tyle miałem, a dla dziecka nie będę żałować.
3 dni później...
ta sama cyganka (ubrana bardziej elegancko) wychodzi ze sklepu komputerowego z... nowym laptopem
I jak tu ufać ludziom?
+ za poruszenie tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł. Jeśli się nie mylę, to chyba w Krakowie próbowano wprowadzić podobny przepis; chodziło przede wszystkim o to, by nie dawać drobnych pieniędzy żebrzącym dzieciom, które upodobały sobie szczególnie kawiarnie na rynku. W Tarnowie też widzę siedzących na ulicy ludzi, z bardzo podobnymi kartkami, z wykaligrafowaną prawie identyczną historią. Ktoś ich przywozi i odwozi z centrum. Generalnie, to pewnie w każdym większym mieście w Polsce taki norweski pomysł zyskałby aprobatę. Ja jestem za!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.06.2008 12:51

Ech... (+) sam wiem bo prawie codziennie jeżdżę 9 w tę i spowrotem , i ciągle jedna cyganka , ostatnio gdy dostała "tylko" 50 groszy zaczęła wszystko wyzywać. I zaprawdę u takich ludzi którzy wy nazywacie normalnymi i tolerancyjnymi ujawnia się ksenofobia i rasizm (swoją drogą ciekawe - w mediach jest właściwie pominięty problem porajmos)

Komentarz został ukrytyrozwiń

...i u nas by sie przydało :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat który w Polsce raczej nie był jeszcze dyskutowany. Poza tym zdyscyplinowany i logicznie napisany tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe czy w Polsce działa Armia Zbawienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdą jest, że Armia Zbawienia zajmuje sie biednymi potrzebującymi w sposób rzetelny.
Żebrającym dzieciom ofiarowuję coś do jedzenia. czasem cos dobrego typu prince polo . Wiem. to trochę jest w stylu. "Sa głodni. nie mają chleba"? to niech jedzą ciastka"
TO NIE JEST TAK. bo te dzieci z żebractwa NIC nie mają. Oddają wszystko. Dlatego jak dam kanapkę , to przynajmniej zje coś. Lub wypije mleko z kartonika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.