Facebook Google+ Twitter

Proszę o kadencję spokoju

Waterloo zakończyło 100 dni Napoleona. Polska za darowane rządzącym dni płaci przynajmniej od 60 lat, a moje pokolenie razem z Nią.

A ja mam już dość, dawania szansy rządzącym. Pierwszy, któremu uwierzyłam, jako że miałam uruchomione już nieco myślenie polityczne, był Edward Gierek obarczający naród współodpowiedzialnością za dobrobyt kraju. Jego pełen ekspresji apel do społeczeństwa – "Pomożecie?", spotkał się z gromkim – "Pomożemy!". Pomagaliśmy, godziliśmy się na podwyżki i czekaliśmy na małe fiaty obiecane każdej polskiej rodzinie. Na czym to zaufanie i narodowa cierpliwość się skończyła? Za naiwną wiarę we współpracę z rządem dostaliśmy ocet na półkach, kartki na cukier i kanapki ze smalcem pakowane w pełne propagandy gazety.

Kiedy na scenę polityczną wszedł I sekretarz KC PZPR generał Wojciech Jaruzelski poprosił współobywateli o 100 dni spokoju. A jakże, daliśmy. W zamian zafundowano nam lata zniewolenia. Stan wojenny był zapłatą za naiwność narodową. ZOMO, WRON i PRON pilnowały, by czas spokoju dla rządzących trwał jak najdłużej.

100 dni spokoju to już polityczny banał. Marszałek Komorowski, jak przystało na myśliwego, spokojnego, precyzyjnego w układaniu się do strzału, żeby osiągnąć cel, którym w tym przypadku ma być obiecywany złoty wiek dla Polski, zgłosił zapotrzebowanie na 500 dni spokoju. Przyznaję, niebanalnie, ale ja się nie zgadzam. I krzyczę bezdźwięcznie, bezradnie, beznadziejnie – nie!

Ja, obywatelka, też proszę o spokój. Chcę wreszcie wiedzieć, na czym polega stabilizacja społeczna, jak czuje się obywatel, który ma poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości we własnym kraju, nie boi się utraty pracy, głodowej emerytury, odmowy leczenia. Nie chcę kolejny raz dawać rządzącym czasu na bezkarne pogrążanie okrętu, do którego w jednym ze swoich wystąpień, idąc śladami ks. Skargi, porównał Polskę premier Tusk. Ten okręt systematycznie tonie, a my ciągle dajemy przyzwolenie na spokój. Sami w końcu osiągniemy spokój wieczny, a w Polsce kolejne rządy będą prosiły o coraz więcej dni na bezkarne błądzenie, wydłużając czas wypraszanego spokoju na całe kadencje.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/renesansowa_retoryka_wstrzasa_polskim_parlamentem_101510.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.06.2010 22:06

Do diabła z takim rządem. Oni tylko liczą głosy. Liberałowie od siedmiu boleści się znaleźli. A opozycji też się dostanie-że się ociąga z przejęciem władzy (hihihi). Tak, będzie mi do śmiechu po 4 VII. Zgoda buduje (wczoraj mi się jeszcze podobało do debaty). Też idiotyczne to hasło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Rzeczywiście. Polska pełna jest tych, którym nie warto dawać wędki do łowienia ryb bo "albo zgubią albo zepsują". Ale nie wiem czy jeszcze istniałaby Polska, gdyby nie codzienna, rzetelna praca rzesz szarych, skromnie wynagradzanych ludzi. Na szczęście spełnienie człowieka w życiu nie polega tylko na zdobywaniu kolejnych szczebli posiadania. Przykładów na to są setki, (może i tysiące), bo wiadomo im więcej się ma - tym więcej chce się mieć. I ciągle za mało, za mało. Na pewno przeszkadzają w "łowieniu ryb": ideowość, empatia, wielodzietność, opieka nad starymi rodzicami lub chorymi dziećmi, niepełnosprawność i słabe zdrowie, dobre serce itp. Odrzucić ten balast i do przodu!
A tak na poważnie: Nie sądzę aby możliwość zrealizowania wielkich celów, które każdy ma w młodości, zależała tylko od dobrych chęci i zapobiegliwości danego człowieka. Muszą być stworzone mechanizmy w państwie, umożliwiające osiągnięcie tych celów przy istnieniu wymienionych powyżej skłonności i ograniczeń. Ale do tego jeszcze droga daleka. Samo hasło "Zgoda buduje - Kaczyńskiego zabijemy" nie wystarczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu, zgadzam się z Panem, w kwestii układów towarzysko-rodzinnych, rzeczywiście pomagają iść przez życie i to niezależnie, w której RP się żyło i żyje. Co do roli złodziejstwa w życiowej stabilizacji, nie zgadzam się. Mam szczęście obracać się wśród ludzi, którym udaje się osiągać cele dzięki konsekwencji i ciężkiej, uczciwej pracy, i za to ich cenię. Poza tym co to jest sukces? Dla każdego ma inną miarę. Dla mnie zaczyna się w domu, rodzinnie, reszta ma znaczenie drugorzędne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację Tomku, dlatego hasło z kampanii: "bogactwo dla wszystkich" jest idiotyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecz w tym, że ja się nie nabieram na żadne hasła :) Stąd takie, a nie inne stwierdzenie powyżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Toż to tęsknota za socjalizmem. Proszę się zastanowić jak to się dzieje że jednym z pani znajomych się udaje w życiu a i innym z pani znajomych a może i pani samej nie. Proszę zobaczyć co robią ci pierwsi i naśladować a koniecznie proszę unikać tych drugich.
Nawet za Gierka byli tacy co mieli maluchy i tacy co tylko o nich marzyli.
Znaczna cześć narodu żyje w przekonaniu że aby coś w życiu osiągnąć to koniecznie trzeba kraść, mieć układy lub też dobrze się ożenić.Takim nawet danie wędki jest ryzykowne bo zamiast używać jej do łowienia ryb to albo zgubią albo zepsują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic nie postuluję, marzę, pragnę. A na marginesie dodam, że jestem już na tyle dorosła, że obrażam się na tych, którzy grają ze mną w durnia. 100 dni spokoju czy 500, to ograny numer. Rafał może jeszcze się na takie hasła nabierać, ale Ty Jadwigo i ja, raczej już nie powinnyśmy, bo to ograne hasło, niezależnie jaka opcja polityczna się go chwyta. Z braku nadziei wezmę się za "100 lat samotności". Pozdrawiam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewolucja Jadziu pożera własne dzieci, a wraz z nimi ideały, które rewolucjonistów motywowały :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zauważyłem żeby okręt tonął. Jest kilka istotnych dziur w obu burtach, ale zatopienie nam nie grozi. Co do postulatów, które Pani przedstawia - obawiam się, iż nie doczeka się Pani nigdy takiej stabilizacji - nie jest w stanie zagwarantować jej żadne państwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alicjo - postulujesz permanentną rewoluję? No, to spokoju sie nie doczekasz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.