Facebook Google+ Twitter

Protest aptekarzy w obronie praw pacjentów

2 października śląskie apteki rozpoczną protest przeciwko zapisowi zamieszczonemu w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, dotyczącym druków recept. Pacjenci wypełnią "recepty" dla minister zdrowia Ewy Kopacz.

Aptekarze od dawna walczą o dokładne wypisywanie recept. Wielu już miało z tego powodu kłopoty finansowe. Często kontrole przeprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia kończą się karami dla aptek, bo muszą one zwracać pieniądze za refundację jeśli sprzedali lek, na który recepta była nieprawidłowo wypisana. Aptekarze chcieli, by finansową odpowiedzialność za źle wypisane recepty ponosili lekarze, jednak Ministerstwo Zdrowia podjęło inną decyzję.

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich, w którym zaproponowano, by gdy aptekarz uzna, że recepta jest niepełna, i nie będzie chciał jej zrealizować, pacjent wrócił z nią do lekarza i poprosił o uzupełnienie albo wykupił leki za 100 proc. ich wartości.

Fotografia ilustracyjna / Fot. Lech Muszyński/PAPSzef Śląskiej Izby Aptekarskiej Stanisław Piechula uważa, że jest to wbrew prawu, bo skoro ustawa zdrowotna gwarantuje chorym refundację leków przepisanych na receptę, to minister nie może wprowadzać rozporządzeniem przepisów, naruszających ustawę, bo ona jest nadrzędnym aktem prawnym. Odpowiedzialność za źle wypełnioną receptę przerzuca się wyłącznie na pacjenta. - Domagamy się wprowadzenia zapisu, który będzie gwarantował pacjentom bezproblemową realizację recept i otrzymanie leku - podkreśla Piechula. - Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to pacjent będzie ponosił konsekwencje finansowe niedbałego wystawiania recept przez lekarzy - ostrzegają aptekarze i rozpoczynają protest.

25 września Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej uchwaliła rozpoczęcie 2 października protestu przeciwko "odbieraniu pacjentom ustawowo gwarantowanego prawa do otrzymania leków refundowanych i obciążania odpowiedzialnością finansową za niedbale wystawiane recepty". W każdej aptece ma się znaleźć plakat informujący o zamiarach Ministerstwa Zdrowia. Ponadto wszyscy chętni pacjenci będą mogli wypełniać recepty, które zostaną później przesłane minister zdrowia Ewie Kopacz . Znajdą się na nich zlecenia: zagwarantować pacjentom ustawowe prawo do otrzymania leku refundowanego i nie obciążać pacjentów finansową odpowiedzialnością za niedbale wystawiane recepty.
Śląska Izba Aptekarska do właścicieli śląskich aptek

Śląska Izba Aptekarska wystosowała do właścicieli śląskich aptek pismo zawierające szczegóły protestu oraz informacje dla pacjentów. - Jeśli to nie przyniesie skutku, zaczniemy wypełniać recepty adresowane do premiera - zapowiedział Piechula.

1 października Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich, w którym podkreśla, że projekt ten nie jest wymierzony przeciwko prawom pacjenta. Do 2 października jest on konsultowany społecznie i można zgłaszać do niego pisemne uwagi. Ministerstwo Zdrowia wyraża nadzieję, iż z możliwości tej skorzysta również Naczelna Izba Aptekarska i zapewnia, że określając ostateczny kształt regulacji, będzie kierowało się interesem ogółu pacjentów.

Źródło: Rynek Zdrowia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.10.2009 17:51

Arturze masz rację :)

Co do tej akcji pana Piechuli, to człowiek ze zwyrodnieniem, bóle się pojawiają jak jest go za mało w mediach....
Podobno nazywają go doktor Judym z wypchanym portfelem.
Aptekarze, to ludzie do cna za[przedani firmom farmaceytycznym, grube miliony w tantiemach ( wycieczki, podarki) muszą się zrekompensować wzrostem sprzedaży leków.
Jakie to proste.

tutaj można poczytać o rozdmuchanym sporze :

http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Ministerstwo-Zdrowia-kontra-prezes-Slaskiej-Izby-Aptekarskiej,11361,6.html


Jednym słowem WSTYD !!! APTEKARSKIEJ BRACI ( kartel?)
Bez żenady wciągacie w spory o swoją kasę bogu ducha winnych pacjentów.
W końcu wiadomo, pacjent wracający z niezrealizowaną receptą do lekarza, to dla apteki strata.
Lepiej sprzedać lek i za błędy pociągnąć do odpowiedzialności lekarza...haha ;]

Żeby nie było, lekarze siedzą w tej samej kieszeni, ale odkładają granty na inną kupkę.
mMyślę, że sporo mniejszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Za co ma lekarz ponosić odpowiedzialność? Za to, że aptekarz źle odczytał receptę?"

1 .NFZ zakwestionował receptę. ( wina lekarza i/lub aptekarza, kara dla aptekarza, pacjent nie ponosi żadnych konsekwencji)
2. Aptekarz kwestionuje receptę ( wina lekarza i/lub aptekarza, kara żadnego, pacjent biega i ponosi koszty)

Niech w tym chorym systemie NFZ, aptekarze i lekarze umawiają się jak chcą co do obiegu dokumentów. Ale niech nie wciągają w to pacjenta. Ze świstkiem odebranym od lekarza i dostarczonym do apteki powinni w razie czego biegać wszyscy, tylko nie On.

Za trudne w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek...racje trzeba wyważyć - lekarze powinni wypisywać recepty - zgodnie z wytycznymi. Nie ma żadnego problemu kiedy człowiek ma program i drukuje recepty z komputera. Ale jeżeli nie ma- to niech pisze tak jak mówi wzór. Uwierz mi - pracuję w tym biznesie kilkanaście lat- czasami to żenada ,ze pod takimi bazgrołami jest pieczątka "lekarz medycyny"


Z resztą się zgadzam- nie czuję się bezmyślną masą jako pacjent i wstawiennictwo Pana Piechuli nie jest mi potrzebne. Zapytajmy go raczej ile razy aptekarze wpychają produkty tym biednym pacjentom , za które wynagradza je firma farmaceutyczna.... Przestańmy wierzyć w cuda miłosierdzia Pana Stasia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.10.2009 17:05

Wielka ściema pigularzy, nie wierzę , że coś robią dla pacjentów, chyba przy okazji załatwiania własnych spraw.
Przemysł farmaceutyczny, to jeden z najbardziej dochodowych biznesów, nawet w Polsce.
Te ''troski'' są wpisane w akcję lobby.
Dobry PR wieelka ściema....
Za co ma lekarz ponosić odpowiedzialność? Za to, że aptekarz źle odczytał receptę?
Kto będzie ewentualne spory rozstrzygał, czy ukarać niedowidzącego, analfabetę farmaceutę czy bazgrolącego lekarza?
Aptekarze, mimo ewentualnych kar wasz biznes będzie się zawsze cudownie kręcił...nie przeginajcie tak z chęcią zysku...odpowiedzialność za swoje błędy trzeba czasem ponosić...wiem to przykre...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Piechula znany jest z wielu akcji, czasami niezwykle kontrowersyjnych. Nie wiem czy ten protest jest w obronie pacjentów czy bardziej w podniesieniu sobie popularności. Problem niepoprawnie wypisanych recept istnienie od dawna.Tak naprawdę to protest powinni złożyć pacjenci. Postawcie się Państwo w takiej sytuacji- dostajecie nabazgraną receptę -apteka was odsyła- wracacie do lekarza i przepraszam KOMU robicie awanturę? aptekarzowi czy lekarzowi? Sądzę ,ze może nareszcie lekarze zaczną się starać jeśli zaliczą kilka takich awantur dziennie.

Nie zastanawiacie się Państwo przypadkiem nad tym czy aptekarze tak strasznie dbają o nasze dobre samopoczucie i wykazują troskę o nasze zdrowie czy też bardziej martwią się o obrót swojej apteki?Zawsze to kilka zrealizowanych recept mniej....

Apteka to też biznes- i to szczególnie dobry!

Komentarz został ukrytyrozwiń

NFZ zmienia sobie często przepisy wystawiania recept i informacje skali refundacji, to dlaczego pacjent ma ponosić tego konsekwencje bo lekarz nie miał czasu zapoznać się z nowymi regułami, a takie przeganianie pacjenta od apteki do lekarza jest chore, bo pacjent będzie musiał kolejny dzień poświęcić na zapisanie się do lekarza, a w przypadku specjalistów nawet tydzień ... NIE dla pomysłów pani Kopacz i TAK dla protestu właścicieli aptek !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czegoś tu nie rozumiem. Konsekwencje za byle jak wystawioną przez lekarza receptę ponosi albo aptekarz albo pacjent. Lekarz nie. Dlaczego lekarz nie może porządnie wystawić recepty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mądre" ministerialne głowy tworząc takie projekty kierują się tylko i wyłącznie własnym interesem. Dla nich człowiek to źródło utrzymania. Albo zapłaci 100 % za leki albo niech się męczy, choruje, niech umiera! Cicha bezbolesna eutanazja...
Dołączam się do protestu aptekarzy. Nasze państwo jest chore!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.