Facebook Google+ Twitter

Protest buddystów w Nepalu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-10 09:33

Federacja Buddystów Nepalu ogłosiła zdecydowany protest przeciw zniszczeniu przez nepalską policję wizerunków Dalajlamy oraz flag buddyjskich. Do zdarzenia doszło podczas pokojowych manifestacji nepalskich buddystów oraz Tybetańczyków przeciw łamaniu praw człowieka w Tybecie.

Policja rozpędzając demonstrację zniszczyła buddyjskie, różne od tybetańskich, flagi i symbole, a także portrety Dalajlamy, duchowego przywódcy buddyzmu. Nepalscy buddyści twierdzą, że zranione zostały ich uczucia religijne i sprofanowane wizerunki Dalajlamy. Żądają przeprosin i deklaracji, że w przyszłości tego typu zdarzenia się nie powtórzą. Buddyzm czczony jest przez większość himalajskich społeczności Nepalu, a wyznawcy tej religii stanowią ponad 10 proc. mieszkańców kraju.

Stolica Nepalu Katmandu od kilku miesięcy jest sceną tybetańskich i buddyjskich protestów przeciw łamaniu przez Chiny praw człowieka w Tybecie oraz przeciw przyznaniu temu krajowi prawa organizacji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Władze Nepalu zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim wystąpieniom antychińskim i coraz częściej brutalnie rozpędzają demonstrantów.

Zaostrzenie represji wobec protestujących nastąpiło po wygraniu w kwietniu tego roku wyborów przez nepalskich maoistów, którzy deklarują chęć zacieśniania więzów z władzami w Pekinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.