Facebook Google+ Twitter

Protest bydgoszczan przeciwko SMS-owemu sądowi nad Chrystusem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-11-20 17:01

Bydgoskie Stowarzyszenie Unum Principium stanowczo protestuje przeciw formule, w której mieszkańcom tego miasta, w okresie przyszłorocznych Świąt Wielkiej Nocy, zaprezentowany ma być musical Superstar with Jesus Christ.

Ortodoksyjni chrześcijanie na Via Dolorosa w Jerozolimie. / Fot. EPA/JIM HOLLANDER– Dla nas, katolików, niepokojąco brzmią zapowiedzi twórców: "scenariusz odziera postać Jezusa z mitu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni" - piszą Elżbieta Bączkowska, prezes Stowarzyszenia Unum Principium i
Krzysztof Zagozda, rzecznik stowarzyszenia, w nadesłanym do Wiadomości24.pl oświadczeniu. – Za absolutnie niedopuszczalne uznajemy natomiast zamiar wprowadzenia w obręb przedstawienia sms-owego sądu nad Jezusem Chrystusem.

– Publiczne wypowiedzi autorów musicalu i ujawnione elementy scenariusza wskazują, że może on wypełnić znamiona przestępstwa naruszenia naszych uczuć religijnych - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia. – Z tego powodu zwróciliśmy się do wszystkich struktur samorządowych (miejskich, powiatowych, wojewódzkich) oraz instytucji im podległych o nieprzekazywanie temu przedsięwzięciu pomocy w żadnej z przewidzianych prawem form.

Wystąpiliśmy również do Empik Sp. z o.o. z prośbą o wyjaśnienie roli tego podmiotu w realizacji opisywanego przedsięwzięcia. Zarząd spółki zapytaliśmy o komentarz wobec publicznego podkreślania przez autorów musicalu ich związków z Empik Sp. z o.o. oraz udostępnienia bydgoskiego salonu dla potrzeb castingowych.

Już dziś przy współpracy z portalem ProPolonia.pl zainicjujemy ogólnopolską akcję protestu, w której zwrócimy się do wszystkich Polaków o poparcie naszych działań przeciw temu antykatolickiemu przedsięwzięciu.

***
Spektakl ma się odbyć w Wielką Środę, 8 kwietnia 2009 roku na bydgoskim rynku. Jak nam powiedział Krzysztof Zagozda, taki termin uważa za prowokację. Oburza go też pomysł organizowania sądu nad Chrystusem i to za pomocą SMS-ów. - To Chrystus ma sądzić nas, nie odwrotnie - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Protest u swych postaw dotyczy dobrego smaku i banalizacji wiary Katolickiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sonda SMS'owa jest współczesnym przedstawieniem sądu u Piłata. Skandujący tłum wybierałem pomiędzy Jezusem a Barabaszem. Tutaj - ponieważ cała fabuła rozgrywa się współcześnie - użyte zostaną SMSy. I wbrew temu co twierdzą niektórzy nie zmienią one w żaden sposób zakończenia musicalu - który istnieje juz od blisko 40 lat.

Poza tym musical Webbera odziera Jezusa z mitu - co zostało powiedziane kilkakrotnie - a nie tylko współczesna wersja. Nie rozumiem zaistniałej sytuacji. Ideą tego musicalu nie jest uderzenie w wiarę, Kościół ale sztuka jako sztuka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska to specyficzny naród jak tylko gdzieś pojawia się coś związanego z religią a nie jest to przedsięwzięcie organizowane przez kościół katolicki jest niedopuszczalne. Ludzie nawet się nie zastanowią czy to jest dobre z góry zakładają że jest złe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm.. Skąd wiadomo, że to antykatolickie przedsięwzięcie?

Dla mnie ten smsowy sąd kojarzy się raczej z nowoczesnym przedstawieniem, a właściwie przeniesieniem do naszych czasów, sceny w której na sądzie u Piłata ludzie krzyczą "Ukrzyżuj go" i proszą o uwolnienie Barabasza ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.