Facebook Google+ Twitter

Protest lekarzy zażegnany? Minister się dogadał

Wydaje się, że uzyskany kompromis to sukces ministra, ale porozumienie w praktyce życia nadal wisi na kołku. Wystarczy kołek wywrócić i po porozumieniu.

Przez kilka tygodni byliśmy bulwersowani sprawą recept na leki refundowane. Lekarze podjęli protest przeciwko administracyjnie nałożonemu obowiązkowi, jaki miał wejść z nowym rokiem 2012, o sprawdzaniu przez nich czy chory pacjent ma uprawnienia do korzystania z refundacji. Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz, po dłuższych rozmowach z lekarzami - mówiąc powszechnym językiem – dogadał się z nimi. Mamy, więc wiadomość dnia: Jest kompromis między lekarzami, a ministerstwem. Protestu nie będzie. Leki będą refundowane, a recepty nie będą wystawiane na 100 proc. ceny.

Trzeba powiedzieć jasno, że kompromis ma charakter zawieszenia sprawy, a nie rozwiązania raz na zawsze. Wprawdzie lekarze zawiesili decyzję o wypisywaniu recept wyłącznie na sto procent ceny lekarstw, to jednak nie znaczy wcale, że temat za jakiś czas nie powróci w postaci ponownej awantury. To prawda, że uzyskano kompromis między Naczelną Radą Lekarską (NRL), a ministrem (czytajmy Ministerstwem Zdrowia), w sprawach recept, a szerzej - ustawy refundacyjnej. Ale, jak słychać tu i ówdzie – lekarze odstąpili od protestu, który mieli prowadzić od 1 stycznia 2012 roku – warunkowo. Osiągniętego porozumienia nie podpisał jeszcze Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL). A w związku lekarzy siedzą ostre siły działaczy.

Wydaje się, zatem, że uzyskany kompromis to sukces ministra, ale porozumienie w praktyce życia nadal wisi na kołku. Wystarczy kołek wywrócić i po porozumieniu. Minister, po objęciu swojej funkcji w nowym rządzie, zapowiadał niezmiennie, że doprowadzi do porozumienia i zrobił to na posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej. Zapowiadał też w spornej sprawie: "Wypracujemy trwałe rozwiązania". Czy wypracowano trwałe rozwiązania - na razie nie słychać.

A właśnie z powodu zapowiedzi zmian w rozporządzeniach ministerstwa, NRL zawiesiła uchwałę o proteście lekarzy. Zawiesiła na dwa miesiące, tj. do zjazdu izby lekarskiej, który planowany jest na 25 lutego 2012 r. Można powiedzieć, że biuraliści ministerialni dostali czas dwóch miesięcy na załatwienie sprawy do końca. Przez ten czas specjalny zespół wypracuje rozwiązania, które powinny pozwolić zażegnać konflikt na dobre. W tym czasie wypracowane rozwiązania, w sposób trwały mają pozwolić zmienić ustawę refundacyjną i złe rozwiązania, które wywołały awanturę – można powiedzieć – na szkodę pacjentów, choć może i lekarzy. Bo nie chce się wierzyć, żeby lekarzom tak bardzo zależało na strajkowaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.