Facebook Google+ Twitter

Protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych: Chcemy takich samych świadczeń

27 marca rozpoczął się protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Celem jest przyznanie im takich samych świadczeń, jakie mają dostać rodzice niepełnosprawnych dzieci. Nie godzą się na niesprawiedliwość i dyskryminację.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaProtest odbywa się pod hasłem: "Te same problemy, te same żołądki". Zgromadzeni pod Sejmem uważają podział opiekunów ze względu na wiek niepełnosprawnego za niesprawiedliwy. Tłumaczą, że opieka nad takimi osobami to praca pełna wyrzeczeń. Obowiązki te uniemożliwiają im podjęcie aktywności zawodowej. Jest to główny powód tłumaczący dlaczego zasiłki pielęgnacyjne odgrywają dla nich tak istotną rolę.

Opiekunowie dorosłych stracili świadczenia pielęgnacyjne w lipcu ubiegłego roku. Ostatecznie jednak decyzją Trybunału Konstytucyjnego zasiłki zostały przywrócone. Jak podaje TVN24, obecny zasiłek opiekuńczy wynosi 520 zł. Kwota ta jest efektem znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie w lipcu 2013 roku.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom, a także najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem pełnoletności. Granica wiekowa została wydłużona do osiągnięcia 25. roku życia, lecz dotyczy to osób, które podjęły kolejny etap edukacji. Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko tym, którzy spełnioną kryterium dochodowe.

Osoby, które protestują przed Sejmem wykrzykują hasła "Stop wykluczeniu!", a także trzymają transparenty z treścią art. 32 Konstytucji. Artykuł ten mówi o zakazie dyskryminacji. Rozmowę z biorącymi udział w manifeście podjął minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Warunkiem organizatorów była obecność dziennikarza podczas rozmów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jest propozycja od kilku lat . Pozbawić partie finansowania z budżetu państwa i dać potrzebującym .Pan Mularczyk inicjator protestów swego czasu głosował za finansowaniem partii . Partie niech sie utrzymują ze składek członkowskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już się zaczyna...
To było do przewidzenia, bo niby dlaczego nie mają otrzymać identycznych świadczeń?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.