Facebook Google+ Twitter

Protest przeciwko niszczeniu wodospadu

Żaden turysta, nawet pełzacz jaskiniowy, nie jest obojętny na widok i smak czystej, chłodnej wody. Takiej chlupiącej, chłodzącej i gaszącej pragnienie.

Po kilkugodzinnym podejściu na szczyt czuję w głowie łomot, a przed oczami robi się szarawo. To znak, że trzeba zdjąć plecak i obłożyć kark, szyję i twarz zmoczoną chustą. Siadam potem na brzegu i słucham, jak Tetmajerowski "spieniony potok huczy kaskadami". Mogłabym tutaj zostać i nie iść dalej...

Jest takie miejsce i w Karkonoszach. Oddalony od niebieskiego szlaku na Odrodzenie, jest w lesie uroczy wodospad Podgórnej. Leży opodal Przesieki, na wysokości 547 m. n.p.m. Jego potrójna kaskada ma wysokość 10 m. Daje to Podgórnej trzecie miejsce pod względem wysokości wśród wodospadów karkonoskich.

I właśnie na nim ma powstać elektrownia wodna, bo taką decyzję wydał Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze Piotr Włodarkiewicz. Uczynił to z upoważnienia Starosty Jacka Włodygi.

Mieszkańcy Przesieki i okolic doceniają potrzebę elektrowni, ale protestują przeciwko lokalizacji obiektu. Budowa zniszczy skarb przyrody karkonoskiej. "Powyżej wodospadu położona ma być rura o średnicy 406 mm zbierająca wodę, która zasila wodospad. - 75 proc. wody zamiast wodospadem popłynie rurą!" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" mieszkanka Przesieki. Inni dodają, że wodospad Podgórnej może nawet wyschnąć.

Miłośnicy przyrody karkonoskiej proszą o wsparcie protestu przeciwko planowanej lokalizacji elektrowni. Do 24 lipca podpisało go już 300 osób, w tym autorka tego tekstu. Więcej informacji oraz adresy kontaktowe są tu: http://www.przesieka.pl/wodospad/index.html

Wypada mi życzyć sobie samej i krajanom, by nie doszło do paradoksu. By działania ekologiczne nie godziły w samą ekologię...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

No, cześć ;) Dla mnie jest to różnica, czy będę stać pod wodospadem, czy u wylotu rury... w tych górach już niewiele pozostało, od kiedy zbudowano wyciągi narciarskie. No, ale czekam na ekspertyzy fachowców.. Julka Popkiewicz będzie pewnie trzymała rękę na pulsie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to już trzeci alarm w w24! Więc super. Po pierwsze - nie mozemy do tego dopuścić. Po drugie. Witam cię Olu ponownie! Ludzie gór są tutaj... wskazani :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.07.2007 09:54

Duuuuuzy plus...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu, Mirku - :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za podniesienie alarmu. I za powrót na łono (akurat nie przyrody). I za dowcip w tej dramatrycznej sytuacji -
*Żaden turysta, nawet pełzacz jaskiniowy*. Dzięki Sośnie zapewne ekolodzy rozprawią się z ową rurą oddając ją na złom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.