Facebook Google+ Twitter

Protesty NSZZ "Solidarność" przeciw szpitalom-spółkom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-06 17:02

"Solidarność" służby zdrowia protestuje przeciwko obowiązkowej zmianie szpitali w spółki. W kilku miastach Polski związkowcy z "Solidarności" zorganizowali dziś demonstracje i happeningi, między innymi rozdawali gazetki reklamowe "Teraz Spółka", mające "reklamować" komercyjne usługi szpitali.

Jak mówi przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman, manifestacje miały zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą planowana prywatyzacja szpitali.

Manifestacje odbyły się pod biurami poselskimi Platformy Obywatelskiej - w Warszawie było to biuro Donalda Tuska. Maria Ochman wyjaśnia, że związkowcy przygotowali petycje do posłów i chcieli im ją przekazać. W Warszawie petycje przekazano pracownikom biura poselskiego Tuska, bo premiera na dyżurze poselskim nie było.

Zwolennicy prywatyzacji szpitali podają jako przykład szpitale w Zamościu i Ełku, które po zmianie w spółki dobrze sobie radzą. Tymczasem według Jacka Sałkowskiego, przewodniczącego Komisji Zakładowej "Solidarności" w Szpitalu Praskim w Warszawie, te dwa prywatne szpitale dobrze działają dlatego, że świadczą tylko te usługi zdrowotne, na których mogą zarobić. Sałkowski mówi, że szpital w Ełku planuje zamknąć oddział chemioterapii, a szpital w Zamościu oddział ginekologiczno-położniczy, bo utrzymywanie tych oddziałów jest nieopłacalne. Dotychczasowych pacjentów tych oddziałów miałyby leczyć szpitale publiczne.

Projekt ustawy o restrukturyzacji Zakładów Opieki Zdrowotnej, przygotowany przez rząd, zakłada obowiązkowe przekształcenie wszystkich szpitali w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.