Facebook Google+ Twitter

Protesty ortodoksów w Jerozolimie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-27 08:46

30 tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów protestowało w Jerozolimie przeciwko otwarciu w szabat parkingu w okolicach Starego Miasta. Według niech działania władz miasta to profanacja świętego szabatu.

"To by się nigdy nie zdarzyło, gdybyśmy byli większością w mieście"- mówili ortodoksi uczestniczący w proteście. Zablokowali wieczorem drogę Bar Ilan i zbiorowo się modlili. Około 100 osób próbowało otoczyć kamiennymi blokami jeden z placów w centrum miasta. Zaatakowali także grupę dziennikarzy, a fotoreporterów ostrzegli, aby nie robili zdjęć. Interweniowała policja. Funkcjonariusze obawiali się, że podobnie jak kilka tygodni temu dojdzie do zamieszek.

Ortodoksyjni Żydzi protestowali przeciwko - jak mówią - "wojnie wypowiedzianej przez burmiastrza miasta świętemu szabatowi". Nir Barkat chciał otworzyć parking w okolicach Starego Miasta odwiedzanego w weekend przez tysiące turystów, ale pod naciskiem ortodoksów na kilka tygodni wstrzymał plany. Odblokowął je po czwartkowej decyzji sądu, który wyraził zgodę się na otwarcie parkingu.

Policja obawia się, że ortodoksyjni Żydzi ponownie wyjdą dzisiaj na ulice Jerozolimy. Manifestację w obronie parkingu zapowiadają świeccy mieszkańcy miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.