Facebook Google+ Twitter

Protesty przeciwko doktoratowi honoris causa KUL dla Juszczenki

Obchodom 440. rocznicy Unii Polsko - Litewskiej towarzyszyły protesty grupy kresowiaków z ks. Tadeuszem Isakowiczem Zaleskim na czele. Protestowali przeciwko nadaniu doktoratu honoris causa KUL prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski i kresowianie. / Fot. PAP/Mirosław Trembecki"Hańba dla KUL" i "Prezydencie Lechu Kaczyński, krew kresowian domaga się prawdy" - transparenty z takimi hasłami trzymali kresowianie, którzy protestowali przeciw nadaniu Wiktorowi Juszczence tytułu honorowego doktora KUL.

Środowiska kresowe wraz z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim uważają, że prezydent Ukrainy nie może być honorowany przez katolicki uniwersytet, bo patronuje ukraińskim organizacjom faszystowskim i antypolskim. Juszczenko wystąpił też o prawa kombatanckie dla byłych członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za mordowanie polskiej ludności na Wołyniu.

Zdaniem kresowiaków, Juszczenko wielokrotnie dawał wyrazy sympatii wobec ukraińskiego ruchu szowinistycznego związanego z Ukraińską Powstańczą Armią. Jednym z organizatorów protestu jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego część rodziny zginęła z rąk UPA.

Od lewej wyróżnieni doktoratami honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: przewodniczący Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej Stanisław Szuszkiewicz, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus i Lech Kaczyński. / Fot. PAP/Mirosław TrembeckiKs. Isakowicz-Zaleski pisze również: Przy okazji zwracam uwagę, ze na stronie Prezydenta RP są mijające się z prawdą wiadomości. Po pierwsze, w relacji z wydarzeń na placu Litewskim w Lublinie zostały całkowicie pominięte protesty Kresowian. Po drugie, deklarację na Zamku Lubelskim, wbrew temu co twierdzi Kancelaria Prezydencka, podpisało w dniu 1 lipca 2009 nie trzech, ale tylko dwóch prezydentów (czyli Polski i Litwy), bo Wiktor Juszczenko uciekł. Szkoda, że omawiana strona internetowa, bądź co bądź, oficjalna tak dezinformuje obywateli RP.

Relacje prasowe:
Isakowicz.pl: Doktoraty w cieniu ludobójstwa
Radio Lublin: Prezydenci weszli na KUL bocznymi drzwiami

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jacek Soplica
  • Jacek Soplica
  • 18.11.2010 22:37

No i cudownie! Najpierw po wojnie przepraszaliśmy Niemców i prosiliśmy o wybaczenie(biskupi).Jakbyśmy wojnę rozpętali.Teraz jakieś centrum wypędzonych Niemców.
Proponuję centrum wywiezionych na przymusowe roboty np.w Poczdamie.
Na Ukrainie nie możemy odnowic cmentarzy tzn.napisy nie mówią prawdy o Polskich Orlętach.To przecież najmłodsi bochaterowie,obrońcy polskiego miasta.Na Wołyniu dokonano straszliwego ludobójstwa,niewyobrażalnie okrutnego.Gdzie pomnik tych ofiar?
No i to co dano Juszczence który popiera ten mord i tych bandytów.
Czekam tylko kiedy odznaczy się pośmiertnie Hitlera,no i Stalina z Berią za Katyń.
Jako naród nie mamy poczucia własnej wartości i pozwalamy na to by żądziły Polską barany i miałkie szumowiny które służą wszystkim wokół tylko nie Polsce i Polakom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Karaczyn
  • Wiesław Karaczyn
  • 30.10.2010 19:37

Jak można nacjonaliście ukraińskiemu chwalącemu okrutne mordy dokonywane na bezbronnej ludności polskiej przez bandy UPA nadać tytuł doktora honoris causa i to na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykreślam ze swojej pamięci i wsparcia ten KUL i Tygodnik Powszechny i inne fałszywe publikatory katolickie. Krew mordowanych polaków siekierami, nożami, strzelanych z broni przez morderców nazywających się UPA niech spadnie na ten piekielny senat KUL i polityków udzielających wsparcia tym nacjonalistom ukraińskim . Głównymi podżegaczami mordów była inteligencja ukraińska: urzędnicy, studenci, księża prawosławni ( też niektórzy Bazylianie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowo wstępne Wiktora Juszczenki do publikacji gloryfikującej Ukraińską Powstańczą Armię (przekład w tłumaczeniu dr Macieja Strutyńskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego):


Słowo wstępne


Drodzy zwiedzający wystawę!


Niezależna Ukraina odkrywa dla siebie i świata swoją prawdziwą historię. Z zapomnienia wracają nasi wybitni działacze, doniosłe wydarzenia, całe historyczne warstwy .Prawda o nich, wcześniej była przemilczana, zabroniona albo bezczelnie przekreślana. Czyż reżim radziecki nie starał się najbardziej zetrzeć pamięci o heroicznych zmaganiach Ukraińców za własne państwo, szczególnie o Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Walka UPA była wielkim moralnym zmaganiem naszego narodu, symbolem niezłomności i nieujarzmioności jego ducha. Ukraińscy powstańcy, nie mający jakby się zdawało żadnych szans, sprzeciwili się jednocześnie dwóm potężnym systemom totalitarnym – nazistowskiemu i komunistycznemu. Lecz bieg historii dowiódł – ofiarność tych, którzy ginęli za świętą sprawę nigdy nie idzie na marne. Minęły lata i na ruinach totalitaryzmu powstała niezależna demokratyczna Ukraina.

Dziś nastał czas oddania należnego szacunku bohaterom. Nasz obowiązek – odrodzić prawdę o Ukraińskiej Powstańczej Armii i przekazać ją potomkom jako przykazanie służby Ojczyźnie.

Dlatego uważam za niezwykle ważną pracę otwarcie archiwów jakie przeprowadza Służba bezpieczeństwa Ukrainy. Przekonywującym i wymownym źródłem obiektywnej informacji o UPA są fotografie. Jestem przekonany, że foto – wystawa „Ukraińska Powstańcza Armia: historia niezłomnych” odkryje dla wielu na Ukrainie i za granicami nieznaną dotychczas heroiczną stronę ukraińskiej przeszłości, stanie się ważnym krokiem na szlaku odrodzenia naszej narodowej pamięci.


Chwała Ukrainie! Chwała Bohaterom!


Wiktor Juszczenko


źródło: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=121&pkid=126&nid=1908

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nagranie z protestu przeciwko nadaniu prezydentowi Juszczence doktoratu h.c. KUL, Lublin 30.06.09r.

http://www.youtube.com/watch?v=3I48u3KJHJ4

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z księdzem Zaleskim. Np. w 2007 roku Juszczenko odznaczył dowódcę UPA i hauptmanna SS Romana Szuchewycza orderem bohatera Ukrainy (to jest najwyższe odznaczenie państwowe).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.