Facebook Google+ Twitter

Protesty w Bośni: Do wiosny jeszcze daleko

Bieda, brak perspektyw na przyszłość, korupcja, powiązania z mafią i nieproporcjonalne bogactwo klasy rządzącej w odniesieniu do stanu ekonomicznego kraju – o tym mówią ci, którzy przyszli protestować. Przeciętny mieszkaniec Bałkanów, który śledzi trochę wydarzenia w mediach, a potem rozgląda się wokół, może sobie zafundować solidne rozdwojenie jaźni. Medialny przekaz protestów w Bośni niestety nie odbiega od dobrze już znanego szablonu.

 / Fot. fot. Natalia ŻabaBunty zaczęły się od wybuchu niezadowolenia pracowników fabryk w Tuzli, która kiedyś była jugosłowiańskim centrum przemysłu metalurgicznego. Dziś pracownicy upadłych przedsiębiorstw oczekują na wynagrodzenie po kilka miesięcy, zaś w Tuzli bezrobotny jest co piąty mieszkaniec.

Za przykładem Tuzli poszły inne większe miasta BiH i tak protesty rozgorzały w Mostarze, Banja Luce, Sarajewie i in. miejscowościach. Obywatele żądają dymisji rządu, zmniejszenia wynagrodzenia głów państwa tak by odpowiadało to faktycznemu stanowi gospodarki BiH, podjęcia aktywnej walki z korupcją, a także ogólnie pojętego zaprzestania działań działających na niekorzyść obywateli i państwa. Stworzone zostało Plenum, które ogłosiło kontynuację protestów i spotkań do momentu rozwiązania rządu.

Protesty były niezwykle skrupulatnie opisane w prasie bałkańskiej, niektóre z dzienników zdawały relacje z miejsca wydarzeń dosłownie minutę po minucie - starcia protestujących z policją, palenie budynków rządowych, ogólna dewastacja, gniew i agresywne nastawienie protestujących były głównymi tematami wielu czasopism wydawanych na terenach państw byłej Jugosławii. Rząd bośniacki w pewnym momencie ogłosił nawet, że osoby uczestniczące w protestach będą oskarżane o terroryzm. Zupełnie inny obraz wydarzeń przedstawiano w sieci, gdzie protestujący umieszczali i nadal umieszczają własnoręcznie wykonane materiały filmowe i komentarze i opisy wydarzeń, nawołują do przyłączenia się do tych, co już wyszli na ulicę.  / Fot. fot. Natalia Żaba

Niepokoje jak na razie nie przyniosły żadnych wymiernych efektów. Skorumpowana klasa polityczna nadal pozostaje u władzy, arogancko nie próbując nawet podjąć jakichkolwiek rozmów z protestującymi. Z drugiej strony jednak sami obywatele wykluczyli możliwość uczestnictwa polityków i osób zaangażowanych politycznie w wiecach organizowanych codziennie w późnopopołudniowych godzinach uzasadniając to faktem, iż te osoby już posiadają swoją przestrzeń do działania. Również wczorajsze rozmowy Wysokiego Komisarza ds Rozszerzenia UE, Stefana Fule nie przyniosła wymiernych rezultatów.






Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.