Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28218 miejsce

Protokół z Nagoi: Plan ochrony przyrody na kolejne 10 lat

W piątek w Japonii zakończył się międzynarodowy szczyt Konwencji o Różnorodności Biologicznej, na którym zawarto porozumienie pozwalające na skuteczniejszą ochronę zwierząt i roślin na Ziemi. Uchwalono tam tzw. Protokół z Nagoi.

Protokół z Nagoi to międzynarodowy plan ochrony przyrody na najbliższe 10 lat. Zakłada on Tchórz czarnołapy (Mustela nigripes) / Fot. Wendy Shaltil, Bob Rozinski/WWFzmniejszenie limitu połowów ryb, ochronę 10% mórz i obszarów przybrzeżnych oraz powiększenie chronionych obszarów lądowych z 12 do 17%. Uczestnicy szczytu w Japonii doszli również do porozumienia w sprawie dostępu i dzielenia się zasobami genetycznymi gatunków z terytoriów poszczególnych państw. Organizacją zaangażowaną i obserwującą aktualne wydarzenia dotyczące ekologii jest WWF:

- Ochrona przyrody jest fundamentem naszego życia społecznego i gospodarczego. Popisana deklaracja odzwierciedla coraz bardziej powszechne przekonanie o potrzebie zdecydowanych działań na rzecz jej ochrony. Uczestnicy spotkania udowodnili, że ochrona środowiska jestRopucha z gatunku Nectophrynoides asperginis- obecnie trwa reintrodukcja tego gatunku w środowisku naturalnym; występuje tylko na mniej niż dwóch hektarach we wschodniej Tanzanii. / Fot. Timothy Herman/WWF ważną częścią polityki międzynarodowej. Mamy nadzieję, że przełoży się to na realne działania na rzecz ratowania życia na Ziemi – mówi Jim Leape, Dyrektor WWF International.

Niestety, kraje rozwinięte nie zdecydowały się jeszcze na przeznaczenie znaczących funduszy Wikunia (Vicugna vicugna)- jej populacje odrodziły się w Ameryce Południowej dzięki podpisaniu Konwencji o Międzynarodowym Handlu Zagrożonymi Gatunkami (CITES). / Fot. Chris Gomersall/WWFna poprawę stanu przyrody i ratowanie gatunków. Obiecały jedynie, że postarają się przeznaczyć na ten cel więcej środków przez 2012 rokiem:

- Jesteśmy rozczarowani, że większość krajów bogatych przyjechała na szczyt w Nagoi z pustymi rękoma. Bez środków finansowych kraje rozwijające się nie będą w stanie zrealizować swoich ambitnych celów ochrony przyrody – dodał Leape.

Z badań Międzynarodowej Unii Na Rzecz Ochrony Przyrody wynika, że gdybyśmy nie angażowali się w ochronę przyrody na Ziemi i nie przeznaczali na nią żadnych funduszy, jej stan byłby o wiele gorszy. Oznacza to, że człowiek może nie tylko poważnie zagrozić gatunkom żyjącym na Ziemi, ale także dzięki swoim świadomym i odpowiedzialnym działaniom pomóc w jej ochronie i rozwoju.

Organizacja WWF podaje kilka pozytywnych przykładów zaangażowania ludzi w sprawy ochronyKoń Przewalskiego (Equus ferus)- kiedyś gatunek wymarły w środowisku naturalnym, znów żyje na wolności w Mongolii dzięki działaniom ochronnym. / Fot. David Blank/WWF gatunków. Dzięki działaniom na rzecz ibisa czubatego w okresie 1994- 2000 przeniesiono go z kategorii "Krytycznie zagrożony" do kategorii "Zagrożony" w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ponadto udało się przywrócić środowisku wymarłego niegdyś w Stanach Zjednoczonych i następnie wyhodowanego w niewoli tchórza czarnołapego. Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć człowieka jest wprowadzenie międzynarodowych przepisów zabraniających polowań na wieloryby w celach handlowych. W wyniku tych działań gatunek humbaka został przeniesiony z kategorii "Narażony" do kategorii "Niższego ryzyka" w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ropucha z gatunku Alytes muletensis- dzięki działaniom ochronnym w okresie 1980-2004, ten zamieszkujący Majorkę gatunek został przeniesiony z kategorii Krytycznie zagrożony do kategorii Narażony. / Fot. dr Richard a Griffiths/WWFKategorie zagrożenia gatunków w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii na rzecz Ochrony Przyrody to:
1) wymarłe
2) wymarłe na wolności
3) krytycznie zagrożone
4) zagrożone
5) narażone
6) bliskie zagrożenia
7) najmniejszego ryzyka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.