Facebook Google+ Twitter

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" - recenzja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-30 08:41

Kilka słów o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk: "Prowadź swój pług przez kości umarłych"

Okładna książki / Fot. merlin.plOlga Tokarczuk - jedna z najbardziej cenionych i poczytnych polskich pisarek, autorka takich dzieł jak: "Dom dzienny, dom nocny" czy "Bieguni", niedawno wydała swoją kolejną powieść.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" to powieść, która nie bez powodu została określona thrillerem moralnym. Akcja toczy się w Kotlinie Kłodzkiej, zamieszkiwanej przez główną bohaterkę - Janinę Duszejko. Kobieta jest emerytowaną inżynier budowy mostów. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego i geografii w pobliskiej szkole. Ma sporo wolnego czasu, który spędza na doglądaniu gospodarstw sąsiadów i spotkaniach z dawnym uczniem - Dyziem, razem z którym czyta i tłumaczy utwory Williama Blake'a. Janina to kobieta niezależna, zaradna i nietuzinkowa. Jest miłośniczką przyrody, obrończynią zwierząt, a jej wielką pasją jest astrologia. Uchodzi za zdziwaczałą staruszkę, lecz nie przejmuje się tym, co o niej myślą inni.

Spokój pani Duszejko zostaje zburzony wraz z nagłą i niewyjaśnioną śmiercią sąsiada - kłusownika. Po niefortunnym zdarzeniu giną kolejni ludzie, których, jak się później okazuje, łączyło to, że wszyscy trudnili się myślistwem. W okolicy aż huczy od plotek. Również staruszka ma swoje domysły dotyczące przyczyny i sprawcy "zbrodni". Przedstawia je lokalnej policji, lecz mimo najlepszych intencji zostaje zlekceważona. Zarówno służby publiczne jak i niektórzy sąsiedzi postrzegają ją jako niegroźną ekscentryczkę, którą nie warto się przejmować. W miarę rozwinięcia akcji, część mieszkańców wioski zaczyna jednak wsłuchiwać się uważniej w głoszone przez Duszejko teorie. Janina jest osobą, która patrzy na świat inaczej niż pozostali. Analizuje rzeczywistość poprzez wpływ gwiazd i planet, tłumacząc wydarzenia owymi influencjami.

Fabuła powieści budzi zainteresowanie, a niespodziewane zwroty akcji budują napięcie, które podtrzymuje czytelnika w niepewności aż do końca. Finał przynosi największe zaskoczenie. Entuzjaści kryminałów z pewnością docenią książkę. Powieść dotyka takich problemów, jak nieczułość na los otaczających nas zwierząt, brak dbałości o przyrodę, obojętność na cudze cierpienie, nielegalne kłusownictwo. Janina Duszejko ostro i otwarcie krytykuje myśliwych oraz ich kapelana, oskarżając mężczyzn o okrucieństwo i hipokryzję. Główna bohaterka, choć może wydawać się dziwaczna, radykalna w swoim postępowaniu, a nawet szalona, niesie przesłanie do wszystkich, którzy ignorują troskę o środowisko, uświadamiając o konsekwencjach takiego postępowania oraz o tym, że człowiek nie jest jedynym i najważniejszym stworzeniem na ziemi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Popieram opinię. Książka - piękna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już mam naszykowaną do przeczytania.
A ta "staruszka" ile ma lat? 99?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam, dobrze sie czytalo w swiateczne wieczory :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyzwoicie ;-) 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książki jeszcze nie czytałam, ale widzę, że nie mogę nie przeczytać... Interesująca recenzja (5).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.