Facebook Google+ Twitter

Prowincja nie dla magistrów

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-12-14 07:50

W nowotarskiej filii AE na kierunkach: ekonomia oraz zarządzanie i marketing kształci się kilkuset studentów. Wielu z nich wybrało tę właśnie uczelnię, gdyż jako jedyna oferowała możliwość kontynuacji nauki na studiach magisterskich praktycznie na miejscu.

Fot. Monika GrygaMałgorzata Strakowska-Szczurek z Biura Rzecznika Prasowego Akademii Ekonomicznej w Krakowie tłumaczy, że władze uczelni nie miały innego wyjścia. - Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zlikwidowała możliwość prowadzenia studiów magisterskich poza akademią. Mogą one być prowadzone tylko w macierzystych uczelniach ? wyjaśnia.

Nieco innego zdania jest Ewa Kafarska, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Studia magisterskie mogą być prowadzone w ośrodkach zamiejscowych, nie mogą być prowadzone tylko w filiach - wyjaśnia.
Tymczasem choć placówka w Nowym Targu istnieje jako ośrodek zamiejscowy AE, według nowych przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym, jest filią. Ustawa wprowadziła bowiem wyższe wymagania dla placówek zamiejscowych, które chcą kształcić magistrów, m.in. stworzenie dziekanatu, zgromadzneie odpowiedniej kadry itp. - Chodziło o zapewnienie odpowiedniej jakości i poziomu kształcenia studentów - wyjaśnia Ewa Kafarska, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Na skutek zmian przepisów Akademia Ekonomiczna w Krakowie zlikwidowała uzupełniające studia magisterskie w Nowym Targu. Wywołało to protesty wśród nowotarskich studentów, którzy zmuszeni zostali do kontynuowania studiów w Krakowie.
Studenci skarżą się, że dla wielu z nich wiąże się to z liczbymi niedogodnościami, m.in. uciążliwym dojazdem i dodatkowymi kosztami. ?Wielu z nas posiada rodziny, w tym małe dzieci, którym w sytuacji dojazdów do Krakowa trudno byłoby zapewnić właściwą opiekę. Koszty kontynuowania studiów zasadniczo wzrosną ze względu na konieczność zakwaterowania i wyżywienia. Już sam koszt opłaty za studia jest dużym obciążeniem dla budżetu domowego, co w połączeniu z dodatkowymi kosztami staje się następnym powodem rezygnacji z dalszej nauki? - napisali studenci do Ministerstwa Edukacji.
Jak nam powiedziano w ministerstwie, możliwość uruchomienia studiów magisterskich w nowotarskiej placówce Akademii Ekonomicznej zależy tak naprawdę nie od ministerstwa, ale od uczelni.
Dziś żadna z działających obecnie na Podhalu uczelni wyższych oraz filii nie oferuje studentom kontynuowania nauki na studiach magisterskich. Ani filia Akademii Ekonomicznej w Nowym Targu, ani Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa, ani też Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Studenci tych ośrodków tytuł magistra robią najczęściej na krakowskich uczelniach - Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Pedagogicznej, Politechnice Krakowskiej lub, w przypadku suskiej szkoły, w Anglii.
- Teoretycznie jest możliwe, żeby w uczelni zawodowej, jak nasza, otworzyć studia magisterskie - część wymogów już dziś spełniamy - mówi prof. Stanisław Hodorowicz, rektor PPWSZ w Nowym Targu. - Jestem po kilku spotkaniach w ministerstwie i sytuacja na dzisiaj wygląda jednak tak: ministerstwo stoi na stanowisku, że uczelnie zawodowe powinny kształcić tylko na poziomie zawodowym, natomiast studia magisterskie powinny być kontynuowane na uczelniach akademickich, na czym tym ostatnim mocno zależy. Zdaniem rektora problem można rozwiązać w proponowany przez ministerstwo sposób pod warunkiem, że absolwenci studiów zawodowych będą mogli bez przeszkód, płynnie przejść na studia magisterskie na uczelniach akademickich.

Prawie dwustu studentów nowotarskiej filii Akademii Ekonomicznej w Krakowie podpisało się pod apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przywrócenie magisterskich studiów uzupełniających.
SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.