Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34703 miejsce

Prowizja za płatność kartą spadnie na Ciebie

Resort finansów planuje wprowadzić zmianę w ustawie o usługach płatniczych, chce aby klient został obciążony prowizją za zakup dokonany kartą.

Sonda

Za zakupy płacę...

Prowizja za płatność kartą spadnie na Ciebie / Fot. Lotus Head/CC BY-SA 3.0Każdy sklep oraz instytucje świadczące usługi umożliwiające płatność kartą za zakupiony towar bądź usługę, opłacają prowizję od każdej transakcji, która wynosi od 1,6 proc. nawet do 3 proc. zapłaconej kwoty.

Jak podaje wyborcza.biz, resort proponuje podzielić pomiędzy sklep a klienta koszty prowizji. Kupujący miałby dowiedzieć się przy płatności jaką prowizją zostanie obciążony. Taka informacja miałaby umożliwić podjęcie rezygnacji z płatności kartą, na rzecz płatności gotówką.

Czytaj też: Na kolonię z kieszonkowym, czy kartą płatniczą?


Taka możliwość miałaby zmotywować banki do stworzenia promocji dla swoich klientów korzystających z kart płatniczych.

Bank centralny od 2013 roku chciał wprowadzić obniżony poziom prowizji, miał być jednolity dla wszystkich sprzedających. Na takie rozwiązanie nie zgodził się MasterCard.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Agnieszka
  • Agnieszka
  • 04.09.2012 23:54

Jako były pracownik małego sklepu popieram ten pomysł bo płacenie za zakupy za parę złotych to już przesada.Niedosyc że dłużej to trwa to jeszcze zżera już i tak niewielki zarobek sklepu.A później się ludzie dziwią że w małych sklepach jest drożej jak w marketach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jola
  • jola
  • 13.07.2012 22:25

świetnie!dobrze że chociaż mając kartę debetową z getinu przydaje mi się ona do czegoś innego tzn do obniżania kosztów paliwa. płacę tylko 4,99 za litr i rachunki aż tak nie powalają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
vincent
  • vincent
  • 30.06.2012 07:54

Bo kartą będą płacić bogacze stoisz w kolejce a tu gościu sru kartą płaci no i wszyscy koparki w dole bo kartą płaci i??

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 30.06.2012 07:16

Ja tu widzę jeszcze 1 problem: sklepy obecnie opłatę za prowizję mają zaszytą w cenie produktów. Jak zostanie ta opłata wydzielona to wcale nie obniżą cen o te kilka % tylko zostawią na obecnym poziomie, w efekcie płatność kartą będzie droższa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja widzę dwa prawdopodobne, niestety negatywne, efekty takiej zmiany. Nie twierdze że taka zmiana byłaby ogólnie negatywna czy pozytywna - trudno z marszu to określić, ale mam nadzieję że projekt ustawy będzie poniższym skutkom aktywnie przeciwdziałał.

Po pierwsze, wzrośnie zapotrzebowanie na gotówkę, a więc koszty ponoszone przez państwo. Koszty obsługi transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych ponoszą operatorzy tychże kart, a pośrednio przedsiębiorcy umożliwiający tą formę płatności.

Po drugie, jeżeli spadnie liczba klientów korzystających z kart, spadną również przychody banków z prowizji. Banki mogą próbować odbić sobie ten spadek wprowadzając opłaty za korzystanie z bankomatów, zwłaszcza obcych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
darek
  • darek
  • 29.06.2012 19:04

NAJWIĘKSZY IDIOTYZM O JAKIM SŁYSZAŁEM.GDYBY TO BYŁ 1 KWIETNIA TO BYM SIĘ NIE ZDZIWIŁ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
romana54
  • romana54
  • 29.06.2012 19:03

Super dalej się cieszcie ze macie takiego ministra skarbu. Dalej głosujcie na PO dostaniecie więcej podatków
Ciągle jesteśmy w ogonie EUROPY BRAWO!

Komentarz został ukrytyrozwiń
romana54
  • romana54
  • 29.06.2012 18:53

ciągle nas łupią i nikt nie protestuje. wszyscy są chyba z tego zadowoleni? w ten sposób jesteśmy ciągle w ogonie europy BRAWO!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz
  • Grzegorz
  • 29.06.2012 18:49

Mniej zamieszania przy kasach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojtek
  • wojtek
  • 29.06.2012 18:13

pitu..pitu... od zawsze klient płaci za prowizję. Każda firma zwiększa marżę od 1,5 do 3 procent i pokrywa ją ostatni w procesie sprzedaży czyli my klienci, więc nie ma się co podniecać że będziemy płacić wiecej bo tak się już dzieje.