Facebook Google+ Twitter

Prowokacja czy bezmyślność? Rosjanie zmienili tablicę ofiar katastrofy

Pamiątkowa tablica na miejscu smoleńskiej tragedii została zmieniona. Jej kształt, grafika i treść uległy zasadniczym zmianom. Co o tym mówią Rosjanie? Jaka będzie reakcja prezydenta Komorowskiego, który 11 kwietnia wybiera się do Smoleńska?

Dwie tablice pamiątkowe w Smoleńsku - pierwotna (u góry) i nowa, z 9 kwietnia. Poprzednią tablicę usunęła strona rosyjska, przed obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej. / Fot. PAP/Wojciech PacewiczUczestnicy dzisiejszych uroczystości w Smoleńsku z niedowierzaniem zauważyli, że umieszczona na pamiątkowym obelisku tablica została zamieniona na zupełnie inną. Treść nowej, pomijając jej kształt i kolor liter, zasadniczo różni się w samej treści do postawionej pierwotnie.

Wg świadków obecnych na miejscu uroczystości, zmiany dokonano w ostatnich dwóch dniach.
Z tablicy zniknęły słowa o ludobójstwie i samym Katyniu. Zawiera teraz tylko informacje o tragicznej śmierci osób będących na pokładzie samolotu TU-154M.

Nasuwają się pytania: dlaczego bez uzgodnienia z polska stroną, dlaczego pod osłoną nocy? Komu i czemu ma służyć ta zmiana? Obronie prestiżu? Przed czym i przed kim, wbrew historii.

Czytaj też: Gubernator obwodu smoleńskiego zaskoczony reakcją Polaków na zmianę tablicy

Godz. 19:32 według najświeższych informacji rzecznik Marcin Bosacki informuje, że MSZ nie wyobraża sobie uroczystości złożenia wieńca przez prezydenta Komorowskiego w poniedziałek. Nie zaprzecza jednocześnie informacjom, jakie polskie władze otrzymywały od strony rosyjskiej o braku akceptacji napisu na tablicy. Urzędnicy Kancelarii Prezydenta są bardziej wstrzemięźliwi. Do MSZ został wezwany ambasador Rosji w Polsce celem złożenia wyjaśnień.

niedziela, 10 kwietnia
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski nie złoży w dniu 11 kwietnia wieńca pod pamiątkowym kamieniem w Smoleńsku. W zaistniałej sytuacji - jak informuje prof. Nałęcz - w inny godny sposób uhonorujemy ofiary tragedii.

Czytaj koniecznie: Kancelaria Prezydenta: trwają rozmowy z Rosjanami ws. poniedziałkowych uroczystości w Smoleńsku

Więcej o katastrofie smoleńskiej:
10 kwietnia 2010 r. Reakcje i relacje dziennikarzy obywatelskich

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

Jest taka , znana z praktyk sądowych, zasada "iść w zaparte", wypróbowana
przez ludzi, którzy dobrze znają zasady konsekwencji prawnych." Iść w zaparte"
to znaczy tak długo zaprzeczać oczywistym faktom aż nie zapadnie wyrok.
Dzięki temu strona przeciwna nie może się powoływać na nasze przyznanie się do winy.
TO JEST STARA SOWIECKA ZASADA I PRAKTYKA.
I czy nam się to podoba, czy nie oni to wciąż praktykują.
Dodatkowo lubią posługiwać się, niemożliwymi do sprawdzenia, opiniami lub formalnym
przyzwoleniem w postaci np. wymuszonej (oczywiście dyplomatycznie) prośbie o pomoc.
A jak już to mają to mogą hulać, jak chcą.
Metody te stosowane są bardzo chętnie przez polityków a u nas w Polsce szczególnie
jednej opcji, co, wbrew pozorom, dowodziłoby, że są oni nieodrodnymi uczniami swoich mistrzów - sowietów.
Najgorsze jest to, że po jakimś czasie wszyscy zaczynają w to wierzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 11.04.2011 20:22

Tablica przywieziona do Smoleńska przez 2 panie z PiS-u [ delegacja p Merta i Kurtyka ] bez uzgodnienia z MSZ -em i ruskimi władzami . Treść napisu wielce kontrowersyjna ,prowokacyjna . Rosjanie doskonale wiedzą kto to Solidarni Katyń 2010 [ chorobliwa rusofobia] i tablice podmienili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Incydent tablicy jest kontynuacją wydarzeń z 10.04.2010. Tak jak nie potrafiono w sposób normalny przeprowadzić operacji podróży prezydenta. Tak samo postąpiono z tablicą. Wystarczyło w normalny sposób podejść do sprawy a dziś by nie było problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Robert Kamiński - rzeczywiscie, istnieje w Rosji "uczony" i jego zwolennicy, ktorzy lansuja z uporem teorię o niemieckim sprawstwie zbrodni katyńskiej.
Ja o niej słuchałam (na tle zagłuszaczy) w "Głosie Ameryki" bodajże w 1947/8 roku; dochodziły strzepy wiadomosci i jakiegoś procesu, na ktorym zeznawał zamaskowany świadek naoczny. To tyle jesli chodzi o informację.
Jesli chodzi o termin "ludobójstwo"to dzisiaj widzę komentarz nastepujacej treści: "W obiegowym pojęciu ludobójstwo to mord na dużej liczbie ludzi. Ale w definicji prawnomiędzynarodowej ważne jest co innego – to, że ofiary należą do jednej grupy etnicznej, a przynależność ta jest głównym motywem zbrodni - mówi prof. Symonides."http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zbrodnia-katynska-nie-byla-ludobojstwem,1,4237909,wiadomosc.html


"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert Kamiński
  • Robert Kamiński
  • 10.04.2011 19:55

Pani Jadwigo wielokrotnie wypunktowałem Pani tą bezstronność i jak to Pani nazywa obiektywizm. Co co - nic.
"(...)Sądziłam, że ta druga opcja juz nie funkcjonuje z powodów absolutnie oczywistych(...) JK"
- Po raz koleiny stwierdzić mogę, że jest Pani wyjątkowo niedoinformowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Kaminski -
1. staram sie patrzeć obiektywnie, starając się rozumieć motywacje obu stron. To nie jest "obrona", ale lekki hamulec dla zacietrzewionych i zaślepionych.

2. Rozróznienie miedzy ludobójstwem a prowokacja niemiecką to doprawdy zbyt wiele. Sądziłam, że ta druga opcja juz nie funkcjonuje z powodów absolutnie oczywistych.
Co do opcji pierwszej - definicja podana jest w tekscie
http://www.stosunkimiedzynarodowe.pl/2008/10/27/ludobojstwo-widmo-xx-wieku/

z którego można wysnuć rację za ludobójstwem - okresleniem, ktorego Rosjanie nie trawią i nie akceptuja, poniewaz uznanie tego niosłoby za soba koniecznośc odszkodowań; sądze, że przyjmując (wreszcie!) do wiadomości, że była to zbrodnia stalionowska, Rosjanie nie sa gotowi ponosic konsekwencji tej zbroniczej polityki.
Odcinając się (urzedowo) od stalinizmu, nie maja ochoty czuć sie jego spadkobiercami. Co nie przeszkadza, że stalinizm jako sposób myślenia cały czas w Rosji funkcjonuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robert Kamiński ad vocem. Niech Pan nie wyciąga pistoletu, kiedy walka toczy się na słowa. Kwestia perfidnego, nieludzkiego mordu dokonanego przez sowietów w Katyniu nie jest przedmiotem dyskusji w kontekscie tego artykułu i zdarzenia z usunięciem tablicy. Zamiast bebłać niech Pan pamięta o faktach. A jeśli chce się uzyskać przewagę
w rozmowach z Rosją nie można jej dawać , jak na widelcu argumentów zamykających dyskusję. Gra dyolomatyczna o poprawę stosunków z Rosją wymaga precyzji, zdolności przewidywania reakcji, nie dawania pretekstów. Zgadzając się z moralnie negatywnym oddźwiękiem skrytego, dokonanego w mrokach nocy, usunięcia tablicy
z kamienia w Smoleńsku dziękuję władzom Smoleńska za "prezent". Tym samym
postawili prez. Miedwiediewa w kłopotliwej pozycji dyskusyjnej bowiem taki sposób
załatwienia sprawy jest niewspółmierny do stopnia "przewiny" strony polskiej. Oczywiście jest to trochę schadenfreude ale w rozmowach z Rosją każde zdarzenie ma znaczenie. A ta ostatnia akcja źle świadczy o Rosjanach. Albo była to po prostu nadgorliwość charakterystyczna dla służalczych tradycji rosyjskich urzędników albo
element przepychanki między Putinem ( z którym zapewne konsultował się Mer Smoleńska) a Miedwiediewem. Przypomnijmy sobie zażarte boje o treść tablicy na cmentarzu Orląt Lwowskich. Wszystko to wpisuje się w toczącą się grę między
Polską i Rosją, w której, jak do tej pory PiS robił rządowi niedźwiedzie przysługi. Zdarzyła się taka również Rosjanom. Czytaj również mój tekst " W co gra Putin".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo wielokrotnie na forum broniła dzielnie Pani różnych decyzji strony Rosyjskiej. Proszę zatem odpowiedzieć, czym dla Pani był Katyń ?
Czy jest to zbrodnia ludobójstwa, czy może jak tego chcą obecnie niektórzy rosyjscy politycy, jedynie podłą prowokacją Niemiecką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomaszu Dzisiaj - skąd ci przyszło do głowy słowo "bestie"? Przecież to są obolałe wdowy, które prowadzą własna krucjatę z takim samym zapałem, jak w kraju. Tylko że...z rozpędu przekroczyły granice: granicę państwa i granicę swoich uprawnień na cudzym terenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz
  • Tomasz
  • 10.04.2011 10:47

Wzruszyłem się. Kochany gubernator, wykorzystany przez bestie spod znaku IPN, z wiertarkami w rękach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.